Papež František po půl roce od chvíle, kdy byl zvolen do čela církve, dal svůj první velký rozhovor. Italský jezuitský měsíčník Civilta Cattolica ve čtvrtek zveřejnil jeho názory na témata, jako jsou homosexuálové nebo rozvedení veřící.

Právě ty by totiž podle Svatého otce měla církev namísto odsouzení zahrnout milosrdenstvím. A náboženští představitelé by měli být prý otevřenější a chápavější a nechovat se jako chladní a dogmatičtí byrokraté, uvedl.

Církev si podle něj vypěstovala "posedlost" potraty, manželstvími gayů a antikoncepcí, a on se tak rozhodl, že o těchto tématech hovořit nebude. Že není možné vymezovat se v takovýchto jednotlivostech bez kontextu.

František během rozhovoru představil svou vizi církve jako "domova pro všechny". "Když mluvíme o těchto otázkách, musíme o nich mluvit v kontextu. Učení církve, když na to přijde, je jasné a já jsem synem církve. Ale není nutné mluvit o těchto otázkách v jednom kuse," řekl.

"Bůh v životě doprovází osoby a my je musíme (také) doprovázet... Je nutné je doprovázet s milosrdenstvím," podotkl konkrétněji na adresu homosexuálů.

"Musíme najít novou rovnováhu. Jinak se i morální zásady církve sesypou jako domeček z karet, ztratí svou svěžest, vůni i doktrínu," vysvětlil papež. Hovořil o nutnosti zkoumat roli žen v církvi. Konkrétněji se ale k této otázce nevyjádřil.

Při cestě z Brazílie, kde se účastnil Světových dnů mládeže, na palubě letadla novinářům na otázky, co si myslí o homosexuálech, prohlásil: Kdo jsem, abych je soudil? Mnozí odborníci jeho vyjádření označují za přelomové, pokud totiž homosexuálové žijí podle Božího slova, nemohou být zatraceni.

Šestasedmdesátiletý papež pocházející z Argentiny zároveň přiznal, že ve svém životě nejednal vždy správně a že jeho autoritářský způsob přijímání rozhodnutí ve funkci jezuitského předáka v Buenos Aires vyvolával problémy.

Nemohu žít bez lidí

Od svého nástupu na Svatý stolec se projevuje jako velice skromný muž, který se zastává chudých a bezbranných a prosazuje, aby se církev vzdala zbytečného přepychu ve prospěch těch, kteří to skutečně potřebují.

Také proto se vzdal možnosti obývat několikapokojové papežské apartmá ve Vatikánu a jezdit luxusními limuzínami. "Nemohu prostě žít bez lidí," vysvětlil znovu, proč se rozhodl raději bydlet ve vatikánském penzionu sv. Marty.

Díky svým slovům a častým návštěvám v chudobincích i věznicích se rychle stal velmi populárním. Během mší namísto chráněného papamobilu používá obyčejný "odkrytý" vůz a často z něj schází k věřícím, kteří lemují jeho cestu. Jen na Twitteru jeho oficiální účet vedený v několika jazycích sleduje přes devět milionů lidí.

Související