Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v pátek obdržela od Sýrie první verzi seznamu jejího arzenálu chemických zbraní. Podle mluvčí OPCW ale jde o částečný dokument a organizace čeká od Damašku více. Mluvčí Michael Luhan pak podle agenturních zpráv upřesnil, že syrskou deklaraci nyní ověřuje příslušné oddělení OPCW. Žádné podrobnosti o obsahu dokumentu prý organizace nezveřejní.

"Obdrželi jsme část požadovaného seznamu a čekáme více," řekla podle agentury Reuters jiná nejmenovaná mluvčí OPCW. Neupřesnila ale, co ještě chybí v dokumentaci, kterou jeden z diplomatů OSN označil za "docela dlouhou".

Sýrie vlastní odhadem 1000 tun chemických látek, které se zavázala zlikvidovat na základě rusko-amerického návrhu s cílem odvrátit americký úder na Sýrii v reakci na chemický útok u Damašku z 21. srpna. Tento plán, na němž se ministři zahraničí USA a Ruska shodli minulou sobotu v Ženevě, ukládá režimu v Damašku deklarovat do týdne jeho chemický arzenál, včetně názvu, typu a množství jednotlivých otravných látek a místa jejich uskladnění.

 

Syrské chemické zbraně pak mají být do do poloviny příštího roku vyvezeny ze země a zlikvidovány.

Syrský prezident Bašár Asad ve středu v rozhovoru pro americkou televizi Fox News odhadl náklady na likvidaci syrských chemických zbraní na jednu miliardu dolarů a časovou náročnost tohoto procesu nejméně na jeden rok.

Experti ovšem pochybují, že se v podmínkách občanské války v zemi vůbec podaří rusko-americký plán realizovat.
Výkonný výbor OPCW se měl v neděli sejít k jednání o likvidaci syrského chemického arzenálu. Mluvčí organizace ale bez uvedení důvodu oznámil, že ohlášená schůzka výboru se odkládá na neurčito.

Související