Finiš kampaně před nedělními volbami do Bundestagu vykazoval nápadný paradox. Zatímco straničtí předáci na mítincích zdůrazňovali, že na každém hlasu záleží, a naléhavě opakovali mnohokrát dříve vyslovené argumenty, na německých občanech nebylo vidět žádné zvláštní vzrušení. Příjemné zářijové počasí využili k procházkám a výletům a jen experti vyhlíželi, co přinese Der Bild, nejčetnější bulvární deník v zemi, ve svém nedělním vydání, kde historicky poprvé zveřejní výsledky posledního průzkumu veřejného mínění ještě v den voleb.

Nakonec se objevily už v sobotu večer a podle nich zůstává osud vládnoucí konzervativně liberální koalice na vlásku. Křesťanští demokraté se svou bavorskou odnoží by sice podle očekávání měli být první s 39 procenty a tolik zpochybňovaní liberálové z FDP by měli překonat pětiprocentní hranici, ale tři levicové strany by měly dohromady dostat jen o jedno procento méně. S tak těsným náskokem i při neúspěchu euroskeptiků z Alternativy pro Německo – pouze čtyři procenta – není jisté, zda jisté konzervativci a liberálové zůstanou u moci.

Pohodová atmosféra je příznačná pro hlavní vládní stranu, křesťanské demokraty. Na závěrečném mítinku CDU v berlínském Tempodromu se sice kapela snaží navodit atmosféru jako při volbách na druhé straně Atlantiku, ale v publiku, převažují rodinné typy, spokojené, že se dostaly až na tak významný podnik. Nevybičují ani hity Tiny Turner, mezi nimiž, protože jsou volby, nemůže s ohledem na očekávanou kancléřku chybět „Simply the best“.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.