Pětašedesát milionů Němců rozhodovalo v neděli o tom, kdo je bude zastupovat ve Spolkovém sněmu. Přesvědčivé vítězství zaznamenala konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. "Je to super výsledek, děkuji voličům a voličkám," řekla dojatá kancléřka v prvním vystoupení po oznámení volebních odhadů.

Ta poslední čtyři roky vládne se svobodnými demokraty (FDP), kteří však balancují blízko pětiprocentní hranice zajišťující křesla ve Spolkovém sněmu. Ale i když se v něm liberálové udrží, není jisté, zda s CDU/CSU získají potřebnou většinu k pokračování ve společné vládě. Je možné, že CDU/CSU získá většinu sama a nebude se muset ohlížet na koaliční partnery.

Pod hranicí vstupu do Bundestagu se zatím ocitli koaliční liberálové z FDP, která má podle průzkumu ARD 4,7 procenta. To by znamenalo konec dosavadní koaliční vlády Angely Merkelové. CDU/CSU by měla volby vyhrát se 42 procenty hlasů. Druhá SPD by získala 26 procent hlasů. "Nedosáhli jsme výsledku, jaký jsme si přáli," přiznal volební lídr SPD Peer Steinbrück.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.