Venezuela požádala OSN o záruky, že její prezident Nicolás Maduro během své účasti na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku bude "respektovanou osobou". O záruky generálního tajemníka světové organizace Pan Ki-muna požádal stálý zástupce Venezuely při OSN.

Žádost podle agentury AFP vyvolal incident z minulého čtvrtka, kdy USA údajně zakázaly venezuelskému prezidentskému letounu přelet přes americký vzdušný prostor. Maduro s delegací cestoval na státní návštěvu Číny, odkud se hodlá přemístit do New Yorku.

Ministerstvo zahraničí USA ale popřelo, že by zákaz přeletu americké úřady vydaly. Zmatek prý zavládl jen proto, že Caracas podal žádost o přelet americkým vzdušným prostorem pouhý den před očekávaným letem místo požadovaných tří dnů.

Venezuelský ministr zahraničí Elías Jaua vzkázal z Pekingu do sídla OSN, že "celá venezuelská delegace potřebuje záruky, že bude v USA respektována". O cestě delegace do USA dosud nebylo definitivně rozhodnuto, čeká se prý na reakci orgánů OSN.

Vztahy USA a Venezuely jsou už řadu let mrazivé, velvyslanectví v Caracasu a Washingtonu jsou od roku 2010 neobsazena. Letos v březnu venezuelské úřady vypověděly dva americké vojenské přidělence. Washington odpověděl vyhoštěním dvou venezuelských diplomatů.

Související