Mark Zuckerberg svůj plán propojit svět a udělat ho otevřenějším označuje za sociální misi. V pondělí večer okolo půlnoci pacifického času na svůj facebookový profil umístil mapu světa, která vyobrazuje všechna přátelství na Facebooku.

Jen během první minuty jeho post "lajkovalo" více než pět tisíc lidí a po 27 minutách to bylo už přes 52 tisíc uživatelů.

Legenda mapy je jednoduchá - čím jsou místa jasnější, tím více uživatelů se tam nachází. Jasně modré čáry spojují státy Jižní Ameriky, Evropy nebo Afriky s Austrálií, USA i Indií.

Šanghaj uvolnila zákaz

Naopak menší aktivita je na první pohled viditelná v Rusku, na severu Afriky a v Číně, kde Facebook patří na seznam zakázaných webů a lze se k němu připojit jen přes jiné stránky, které přístup dokáží přesměrovat.

Výjimkou se až nyní stala šanghajská zóna volného obchodu, kde podle serveru South China Morning Post byl uvolněn zákaz připojení k sociálním sítím, včetně Facebooku, Twitteru nebo webu listu The New York Times.

Mark Zuckeberg a jeho mapa facebookových přátelstvíVedle současných třech největších čínských státních telekomunikačních firem, které v Šanghaji působí, bude navíc povolen vstup na trh zahraničním poskytovatelům telekomunikačních služeb.

Zakladatel Facebooku, ke kterému se po celém světě přihlašuje každý měsíc více než 1,15 miliardy lidí, chce ale brzy zasáhnout i zbylých šest miliard obyvatel planety.

"Musíme vyřešit mnohem větší problém: velká většina lidí stále nemá přístup k internetu. Zaměřil jsem se na to, protože si myslím, že je to největší výzva naší generace," napsal Zuckerberg.

Podle zprávy zveřejněné koncem srpna má v současnosti přístup k internetu pouze 2,7 miliardy lidí. Důvodem, proč ještě více než polovina světa zůstává offline, je především vysoká cena dat a přístrojů.

To chce ale Zuckerberg změnit a podpořit internet pro "chudé". Pro svůj dlouhodobý projekt nazvaný rough plan získal společnost Samsung Electronics nebo Nokia. Jeho plán počítá s výrobou levnějších, ale přesto kvalitních, smartphonů, přes které by se lidé mohli k internetu připojit.

Přátelství na Facebooku

 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.