Ačkoli keňské úřady opakovaně ohlásily úplné ovládnutí nákupního centra v Naiúrobi, kde po sobotním útoku teroristů ze somálských islamistických milicí Šabáb přišlo o život nejméně 65 lidí, odehrály se na místě od úterního rána další přestřelky.

Speciální jednotky prý při závěrečném pročesávání obchodů narazily na další ozbrojence. Nejasná je bilance mrtvých na straně teroristů, stejně jako celkový počet členů komanda. Původní odhady hovořily o 15 ozbrojencích. Šabáb údajně tvrdí, že jeho bojovníci stále drží pozice a že dosud zadržují některé rukojmí.

Milice Šabáb pohrozily Keni dalšími útoky, pokud země nestáhne své jednotky ze Somálska.

Zatímco tiskové agentury s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedly, že vojáci a policisté narazili v nákupním středisku Westgate na "jednoho či dva" skrývající se ozbrojence, keňská televizní stanice Citizen oznámila, že speciální jednotky zastřelily "zbývajících" šest teroristů.

V úterý se po požáru zřítila část střechy parkoviště nákupního centra. Reportéři, kteří sledují situaci u obchodního centra, několikrát tweetovali o krátkých přestřelkách, které ze svého stanoviště během dne slyšeli.

Reportérka AP Rania Khadrová zachytila, jak na přestřelku reagovali někteří její kolegové

Zpravodaj francouzského deníku Le Monde Sébastien Hervieu píše: "Dvě další exploze. Vidím dva vojáky, jak běží do nejvyššího patra budovy. Operace rozhodně ještě neskončila."

Šabáb: Rukojmí jsou stále naživu

Na sociální síti Twitter komunikují i zástupci útočníků. "Je tu nespočet mrtvých těl stále roztroušených uvnitř obchodního střediska a mudžáhidové (svatí bojovníci) stále drží své pozice," uvedly naopak milice Šabáb na internetovém mikroblogu.

"Rukojmí, kteří byli v držení mudžáhidů uvnitř, jsou stále naživu. Vypadají, že jsou vyvedení z míry, ale jsou naživu," dodali extremisté podle agentury Reuters.

Mluvčí milicí v audiozáznamu na internetu pohrozil keňské vládě a "všem, kdo ji podporují", dalšími útoky. "Chtějí-li klid, ať odejdou z našeho území. Pokud to neučiní, pak toto byla jenom první kapka ve srovnání s tím, co bude následovat," tvrdil mluvčí.

Skupina pravidelně mění twitterové účty, protože provozovatel mikroblogu je pravidelně zmrazuje. Šabáb ale podle Reuters informuje vybrané novináře a další odběratele o těchto změnách e-mailem nebo jinými prostředky.

S milicemi může být i Bílá vdova

Mezi útočníky podle šéfky keňské diplomacie Aminy Mohamedové byli i dva či tři Američané a Britka. Ministryně řekla, že dotyční Američané byli mladíci ve věku 18 až 19 let, somálského či arabského původu, a že v USA "žili v Minnesotě a ještě na jednom dalším místě".

V případě Britky média spekulují, že to může být devětadvacetiletá Samantha Lewthwaiteová, jež se prý na podobných útocích podílela již mnohokrát v minulosti. Jde údajně o fanatičku přezdívanou Bílá vdova, která byla provdaná za sebevražedného atentátníka, jenž se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005. Experti se snaží zjistit totožnost mrtvé bělošky, která byla v obchodním areálu po přestřelce s teroristy objevena mezi mrtvými.

Do Nairobi míří FBI

Zpravodajka televize ABC News Dana Hugesová v úterý na Twitteru oznámila, že do Keni míří tým FBI. V Nairobi má pomoci vyšetřováním útoku ve Westgate.

Africká unie mezitím rozhodla, že zintenzivní boj proti Šabábu. AU vyslala do Somálska jednotku AMISOM o 17 000 lidech. Bojuje proti milicím od roku 2007 a slouží v ní hlavně Keňané, Uganďané a Burunďané. V minulých dvou letech se jim podařilo vytlačit Šabáb z Mogadiša a dalších bašt ve středu Somálska.

Šabáb mají podle odhadů 7000 až 9000 členů a loni se tato organizace napojila na teroristickou síť Al-Káida. Útok v Keni označuje za odvetu za keňské vojenské nasazení v Somálsku.

Útok na Westgate podle stanice BBC podniklo v sobotu 12 až 15 útočníků, kteří začali házet granáty a střílet po zákaznících a prodavačích. Mezi mrtvými jsou děti a nejméně 18 cizinců, například šest Britů, jakož i občané Francie, Kanady, Nizozemska, Austrálie, Peru, Indie či Číny. Češi podle dosavadních informací české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Související