Silné zemětřesení, které v úterý postihlo oblast jihozápadního Pákistánu, už má na svědomí nejméně 327 mrtvých a 400 zraněných. Ve středu o tom informovaly místní úřady. Bilance pravděpodobně ještě poroste. 

"V nejhůře postiženém okrese Avaran bylo zatím nalezeno 285 těl. Dalších 42 obětí je registrováno v sousedním okrese Keč," sdělil Abdal Rašíd Gogazáí, představitel okresu Avaran.

V odlehlých horských oblastech provincie Balúčistán se zřítily stovky domů. "Začali jsme pohřbívat mrtvé," řekl agentuře Reuters Gogazáí.  V Avaranu otřesy postihly zde desítky tisíc lidí a srovnaly se zemí celé vesnice.

"Máme vážný nedostatek zdravotnických služeb. V místních nemocnicích není místo k ošetření zraněných. Těžce zraněné se snažíme přepravovat vrtulníky do Karáčí a dalších sousedních okresů," řekl mluvčí provinční vlády Džan Muhammad Balaidí.

Pákistánská armáda vyslala do regionu 100 lékařů a rozmístila v terénu 1000 vojáků. Záchranáři se ale do zasažených míst dostávají obtížně, protože se jedná o odlehlý hornatý region.

Místní představitelé předpokládají, že počet obětí dále poroste, jak budou záchranné týmy pronikat hlouběji do horských oblastí. Seizmologové rovněž varují před následnými otřesy.

Tajemný ostrov se vynořil už před 60 lety

Zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály mělo ohnisko v provincii Balúčistán, ale otřesy byly citelné až v Karáčí nebo indickém hlavním městě Dillí. Po zemětřesení se u pobřeží nedaleko přístavu Gvadar objevil malý nový skalnatý ostrov, který je asi sto metrů dlouhý.

"Ostrov má výšku asi devět metrů a délku 100 metrů. Objevil se po zemětřesení," řekl AFP místní představitel Tufail Balúč, podle nějž se podobný skalnatý útes na tomtéž místě vynořil už před zhruba 60 lety, ale později zmizel pod vodou. Na pobřeží se shromáždily stovky lidí, aby nový ostrov spatřili na vlastní oči.

Fotografie nového ostrova se objevily na sociální síti Twitter

V Avaranu spadly téměř všechny domy

Balúčistán je největší, ale nejméně zalidněnou pákistánskou provincií. Podle mezinárodního krizového informačního centra v oblasti do 100 kilometrů kolem epicentra žije na 300 000 lidí.

V okrese Avaran bylo zničeno kolem 90 procent domů. V regionu nefunguje telekomunikační spojením, lidé trávili noc pod širým nebem.

Podle médií v metropoli Balúčistánu, ale i ve vzdálených velkoměstech Karáčí a Dillí mocné záchvěvy půdy rozhoupaly budovy a lidé v panice vybíhali do ulic.

"Pracoval jsem na počítači a najednou ucítil otřesy. Stůl a počítač se začaly třást. Myslel jsem, že mám závratě, ale brzy jsem pochopil, že je to zemětřesení," líčil agentuře AP jeden obyvatel Karáčí.

Provincie Balúčistán je zemětřeseními postihována relativně často. Otřesy půdy o síle 7,8 stupně s epicentrem v sousedním Íránu připravily v dubnu v Pákistánu o život nejméně 35 lidí.

Související