Ruská diplomacie ve čtvrtek varovala Tokio, že zruší japonským představitelům bezvízové návštěvy Kuril, pokud Japonci nepřestanou veřejně zpochybňovat ruskou svrchovanost nad tímto souostrovím.

Rusové ostrovům říkají Jižní Kurily, zatímco podle Japonců jsou to Severní teritoria. Spor o ně trvá už od konce druhé světové války, kdy čtyři řídce osídlené ostrovy v Tichém oceánu zabral Sovětský svaz.

Obě země kvůli tomu dokonce dodnes ani nepodepsaly mírovou smlouvu, která by udělala tečku za válkou.

Čas od času se spor znovu rozdmýchá. Tentokrát se důvodem k ruskému varování staly pondělní výroky japonského státního ministra Ičity Jamamota o "nevyhnutelnosti navrácení Severních teritorií".

"Pokud se japonští politici z jakýchsi důvodů nemohou po návštěvě ruského území zdržet veřejných vyjádření k ostrovní otázce, vyhrazujeme si právo omezit jejich účast na takovém cestování," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, které citovala agentura Interfax.

V nedávné minulosti prý právě výroky z Tokia, které tehdejší návštěvu ruského prezidenta na sporných ostrovech označilo za "neodpustitelnou urážku", přiměly Moskvu k posílení její vojenské posádky i k ujišťování, že se ostrovů nevzdá.

Nicméně letos v dubnu japonský premiér po deseti letech přiletěl na první návštěvu Moskvy. Šinzó Abe si tehdy od cesty sliboval také obnovení rozhovorů o uzavření mírové smlouvy.

Související