Rusko a Spojené státy se dohodly na textu rezoluce o Sýrii. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, později i jeho americký protějšek John Kerry.

Britský zástupce při OSN Mark Lyall Grant na Twitteru uvedl, že pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy Británie, Francie, USA, Rusko a Čína, se dohodla na "závazném a vymahatelném" návrhu rezoluce. Dále dodal, že Londýn seznámí s textem zbývajících deset členů tohoto vrcholného orgánu OSN.

Ten o Sýrii jednal v noci ze čtvrtka na pátek.

Rezoluce by měla řešit likvidaci syrských chemických zbraní, se kterou Damašek souhlasí. Operace bude podle syrské vlády stát kolem jedné miliardy dolarů a měla by se uskutečnit během první poloviny příštího roku.

Rada bezpečnosti OSN by o rezoluci mohla hlasovat ještě v pátek večer v New Yorku (v noci na sobotu SELČ). S odvoláním na britského zástupce při OSN Marka Lyalla Granta to napsala agentura DPA.

Možnost brzkého hlasování o rezoluci naznačují také američtí, francouzští a ruští diplomaté.

"Vím, že někteří ministři zahraničí v New Yorku zůstávají, aby se hlasování zúčastnili," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Nejdříve ale musí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) sídlící v Haagu souhlasit s plánem na likvidaci syrského chemického arzenálu.

Text rezoluce, který zveřejnil Reuters, mimo jiné odsuzuje chemický útok u Damašku na konci srpna, při kterém podle opozice zahynuly stovky lidí, a určuje, že Sýrie nesmí chemické zbraně používat, vyvíjet či skladovat. Také stanovuje, že Damašek musí v otázce chemického arzenálu plně spolupracovat s Organizací pro zákaz chemických zbraní a OSN.

Související