Řecká policie v sobotu provedla rozsáhlý zátah proti krajně pravicové parlamentní straně Zlatý úsvit. Zatkla jejího šéfa Nikolaose Michaloliakose a několik poslanců a členů strany. Justice podle agentury AFP zdůvodnila zatýkání především příslušností těchto osob k zločinecké organizaci, ale u některých i podezřením z fyzického násilí a vraždy. Vláda nicméně ujišťuje, že zátah v zemi nevyvolá politickou nestabilitu.

Za mřížemi nejprve ráno skončili Michaloliakos, tři poslanci a 12 členů této neonacistické strany, založené v roce 1980. Policie obdržela od Nejvyššího soudu celkem asi 30 zatykačů v rámci vyšetřování Zlatého úsvitu, jehož členům a přívržencům se připisují mnohé ze zhruba 300 útoků proti cizincům, které se v Řecku odehrály od října 2011.

Zátah nevyvolá politickou nestabilitu v Řecku, ujistil ministr financí Jannis Sturnaras. Ministr spravedlnosti zase všem zadrženým slíbil spravedlivý soud. Vláda se ale k policejnímu zátahu jinak blíže nevyjádřila. "Demokracie je s to se bránit. Justice udělá svou práci," řekl mluvčí kabinetu.

Od roku 1974 jde přitom teprve o první případ, kdy byl ve funkci zatčen nějaký šéf strany či poslanci. Vládě, která se připravuje na převzetí půlročního předsednictví Evropské unie od 1. ledna, mnozí lidé doma i v zahraničí vyčítali, že je vůči Zlatému úsvitu příliš benevolentní. Tato rasistická a protižidovská strana těžila z nezaměstnanosti a chudoby, které zasáhly obyvatele v důsledku krize. Při loňských volbách získala sedm procent hlasů a poprvé vstoupila do parlamentu. Obsadila tam 18 z celkových 300 křesel.

"Tato zatčení mají zastavit zhoršující se obraz Řecka v zahraničí. Je to vzkaz k použití doma i v zahraničí," poznamenal řecký analytik Ilias Nikolakopulos.

Řecká justice začala nedávno sbírat důkazy proti neonacistické straně Zlatý úsvit s cílem ji případně označit za zločineckou organizaci. Podnět k tomu dala vražda levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase, jehož 18. září zabil neonacistický extremista.

Zlatému úsvitu Řecko nestačí, své organizace chce strana zakládat po celém světě - čtěte ZDE

V souvislosti s vraždou úřady již dříve kromě vraha zadržely nejméně osm členů nebo stoupenců nacionalistického Zlatého úsvitu, kteří jsou také spojováni s tímto zločinem. Tisk zveřejnil snímek pachatele vraždy, jak se objímá s jedním z poslanců této protiimigrantské strany.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění Zlatý úsvit ztratil po vraždě část volební podpory. V souvislosti se smrtí aktivisty rezignovali i dva vysocí představitelé řecké policie. Objevily se totiž informace, že někteří policisté byli na neonacisty napojeni.

Související