Sýrie bude respektovat dohody OSN týkající se chemických zbraní. V rozhovoru s italskou televizi RaiNews24 to v neděli prohlásil syrský prezident Bašár Asad.

Rada bezpečnosti OSN v noci na sobotu jednomyslně schválila rezoluci požadující likvidaci syrských chemických zbraní.

Damašek s podmínkami rezoluce sice už dříve souhlasil, Spojené státy ale Sýrii varovaly před následky, pokud podmínky rezoluce nedodrží.

"Připojili jsme se k mezinárodní dohodě namířené proti pořizování a používání chemických zbraní již před schválením této rezoluce," upozornil v neděli Asad. Podle něj se Sýrie hodlá zbavit chemických zbraní z vlastní vůle, a ne pod vlivem rezoluce RB OSN.

Asad znovu odmítl, že by za použitím chemických zbraní při srpnovém útoku stála syrská armáda. "Bez mého svolení je to nemožné," tvrdí. "Jedná se o velmi komplikovanou proceduru a žádná armádní jednotka chemickými zbraněmi nedisponuje, spravují je zvláštní útvary," dodal Asad.

Vznik dokumentu považují klíčové státy RB OSN včetně USA, Ruska i Číny za úspěch diplomacie, syrská opozice by si ale přála "jasnější" znění.

Text rezoluce mimo jiné odsuzuje chemický útok u Damašku z 21. srpna, při kterém podle opozice zahynuly stovky lidí. Určuje také, že Sýrie nesmí chemické zbraně používat, vyvíjet, skladovat a ani je poskytovat dalším státům či skupinám.

Také stanovuje, že Damašek musí v otázce chemického arzenálu plně spolupracovat s OSN a s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Dokument řeší likvidaci syrských chemických zbraní a rovněž obsahuje několik časových termínů, které postup Sýrie vymezují.

V Sýrii pokračují inspekce

V Sýrii od středy působí tým inspektorů OSN, který tam pokračuje v prověřování ohlášených více než deseti údajných chemických útoků v různých částech země. Skupinu vede opět švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström.

Tým očekává, že práci ukončí v pondělí. Zároveň připravuje kompletní zprávu, která by měla být hotova do konce října.

Kromě toho se do Sýrie chystá další expertní skupina, v jejímž čele stojí OPCW. Do Damašku by měla přicestovat v pondělí a hned následující den zahájit práci. První inspekce potrvá asi týden.

Související