S hodinovým zpožděním byli v úterý vyhlášeni letošní laureáti Nobelovy ceny za fyziku. Prestižní ocenění nakonec získal britský čtyřiaosmdesátiletý fyzik Peter Higgs a jeho o čtyři roky mladší kolega z Belgie François Englert, kteří objevili "božskou částici", neboli Higgsův boson.

O jeho existenci svět informovali už v roce 1964, minulý rok se ve středisku Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) jejich teorie potvrdily.

Akademie se v přímém přenosu telefonicky spojila s Englertem, který odpovídal na otázky novinářů. Podle něj je kolem "božské částice" stále mnoho otázek, na které je potřeba odpovědět.

Zavzpomínal i na své první setkání s Higgsem. Co bude dělat s osmi miliony švédských korun, které spolu s oceněním získá, prý zatím netuší. Je ale nesmírně šťastný, uvedl. Spojit se i s druhým oceněným se nepodařilo, podotkli členové akademie. Byl mu avšak odeslán e-mail.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.