Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN ostře pustil do nového íránského prezidenta Hasana Rúháního.

Označil ho za věrného sluhu režimu a vlka v rouše beránčím, který se smířlivou rétorikou snaží oklamat mezinárodní společenství.

Rozsáhlé a horečné snahy Íránu získat jaderné zbraně pokračovaly i po Rúháního červnovém zvolení do čela státu, prohlásil Netanjahu ve svém projevu, z něhož citovaly světové agentury.

Rúhání vystoupil na zasedání VS OSN právě před týdnem s projevem, v němž obhajoval íránský jaderný program. Teherán nepředstavuje žádnou hrozbu pro region ani pro svět, řekl a ujistil, že jaderné zbraně nemají v íránské bezpečnostní a obranné doktríně místo.

Netanjahu bezprostředně poté označil Rúháního řeč za cynickou a plnou pokrytectví. Rúhání se jen snaží získat čas k tomu, aby jeho země mohla vyvinout jaderné zbraně, varoval Netanjahu.

"Přál bych si, abych mohl Rúhánímu věřit, ale nevěřím mu," řekl Netanjahu v New Yorku. "Všichni íránští prezidenti slouží stejnému nesmiřitelnému režimu, v němž diktuje nejvyšší duchovní vůdce."

Rúháního výroky sice znějí umírněněji, než tomu bylo u jeho předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda, rozdíl mezi nimi je ale jediný: "Ahmadínežád byl vlk ve vlčím rouše, zatímco Rúhání je vlk v rouše beránčím," prohlásil Netanjahu, který byl v úterý posledním řečníkem v rozpravě VS OSN.

Izrael považuje íránský jaderný program za největší hrozbu své existence. Západ podezřívá vedení v Teheránu z toho, že se pod zástěrkou civilního jaderného výzkumu snaží vyvinout jaderné zbraně. Teherán to vytrvale popírá a označuje svůj jaderný program za výhradně mírový.

Írán podporuje Sýrii

Izrael nepřipustí jaderné vyzbrojení Íránu, který usiluje o jeho zničení, a to i kdyby zůstal osamocen, prohlásil nyní Netanjahu. Ve svém projevu pak dál obvinil Írán z podpory syrského režimu, který "používá chemické zbraně proti vlastnímu lidu".

Netanjahu se v pondělí setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Barackem Obamou. Kontroverzní jaderný program Íránu byl hlavním tématem jejich schůzky. Obama a Netanjahu po ní řekli, že se shodují v nutnosti zabránit Íránu získat jadernou zbraň.

Netanjahu řekl, že hodnověrná vojenská hrozba a sankce přivedly Írán k jednacímu stolu. Tlak na Teherán by proto neměl být zmírněn bez ověřitelného pokroku a sankce vůči Teheránu by neměly být zmírněny, nýbrž ještě posíleny. To zopakoval i nyní.

Související