Lípa, dvě křesla a stolek, jejichž autorem je architekt Bořek Šípek, představují památník bývalému prezidentu Václavu Havlovi, který odhalili ve středu v areálu washingtonské Georgetownské univerzity.

Na jeho vybudování se podílelo české velvyslanectví ve Washingtonu, Georgetownská univerzita, Knihovna Václava Havla a organizace Američtí přátelé České republiky.

Slavnostního odhalení pomníku se zúčastnila Dagmar Havlová nebo Madeleine Albrightová. Zpěvačka Suzanne Vega zazpívala píseň Horizon, kterou věnovala Václavu Havlovi.

Na Georgetownskou univerzitu uvedla Havla tamější profesorka Madeleine Albrightová, exministryně zahraničních věcí USA, již během Havlovy první návštěvy Spojených států v roce 1990, a poté ještě v roce 2005.

Univerzita byla jedním z prvních míst, která bývalý prezident v roce 1990 v USA navštívil.

Na Maltě by Havlova socha "narušila" park

Naopak v zahradě Hastings Garden v maltské metropoli Vallettě Havlův pomník v podobě prezidentovy sochy nechtějí.

Komise pro životní prostředí a územní plánování žádost českého honorárního konzula na Maltě Tonia Casapinty odložila s tím, že by socha mohla narušit "symetrickou rovnováhu v této části zahrady", uvedl tamní list Malta Today. Casapinta má také vysvětlit, proč by měl pomník stát zrovna na tomto místě.

Žádost přitom již dříve získala souhlas Úřadu pro dohled nad objekty kulturního dědictví. Ten uvedl, že pomník nebude mít žádný negativní dopad na hradby, u kterých se nachází, ani na výhled na město. S jeho vybudováním souhlasí i maltská vláda, které pozemek patří.

Rozhodnout by měl Úřad pro životní prostředí a územní plánování.

Maltu navštívil Václav Havel v roce 2002. Ve své rezidenci San Anton jej hostil tehdejší prezident Guido de Marco. Havel se prý ale s oblibou vytrácel z prezidentského paláce, aby si dal pivo v hospůdkách ve městě.

Související