Italský parlament ve středu drtivou většinou vyslovil důvěru vládě premiéra Enrica Letty.

Klíčová přitom byla podpora pravicových senátorů bývalý premiéra Silvia Berlusconiho, který původně chtěl kabinet svrhnout a vyvolat předčasné parlamentní volby proto, že jemu samotnému hrozí vyloučení z horní komory za trest, jenž mu uložil soud.

Podle médií předznamenává tento vývoj politický pád kdysi všemocného Berlusconiho, kterého v kritické chvíli opustili jeho nejbližší straničtí spojenci.

Klíčové vítězství Lettova kabinetu v Senátu zajistil rozkol ve straně Lid svobody (PdL), kde se více než dvě desítky senátorů vzbouřily proti Berlusconimu. Odpoledne nakonec důvěru vládě vyslovilo 235 senátorů a 70 jich bylo proti. Několik posledních Berlusconiho věrných raději ze sálu odešlo. Sám Berlusconi, jenž se - jak prozradily televizní záběry - neubránil pláči, přitom také formálně hlasoval pro.

Večer korunovalo Lettovo vítězství hlasování v Poslanecké sněmovně, kde kabinet podpořilo 435 zákonodárců a 162 jich bylo proti. V dolní komoře byl ale vliv Berlusconiho formace malý. I bez ní měla vláda dostatečnou podporu.

Berlusconi ve středu nejprve uvedl, že jeho strana si ještě rozmyslí, jak bude hlasovat, a poté jeho spolustraníci tvrdili, že PdL bude proti. Odpoledne ale Berlusconi překvapivě oznámil, že poslanci jeho strany pro Lettův kabinet nakonec ruku zvednou. Podle agentury AFP tak oficiálně učinil po premiérově ujištění, že mimo jiné sníží daňové zatížení v zaměstnanecké sféře.

Expremiér, který o víkendu inicioval demisi pěti ministrů PdL s cílem vládu oslabit, narazil počátkem týdne na rostoucí odpor svých spolustraníků, kterým se vidina politické a tím i hospodářské destabilizace země nelíbila. Signál ke vzpouře vyslal muž číslo dvě v PdL Angelino Alfano, který byl doposud označován za Berlusconiho nástupce a který vyzval k podpoře vlády, z níž byl sám donucen odejít.

I podle premiéra Letty je Itálie, kterou těžce zasáhla finanční krize, vyčerpaná neustálými politickými boji. Ty by konečně měly skončit.

"Už žádnou zákopovou válku," prohlásil Letta a vyzval zákonodárce, aby jeho vládu podpořili. Nové volby by podle něj politické problémy v zemi nevyřešily. Vzhledem ke kritizovaným volebním zákonům by totiž hrozilo, že hlasování skončí patem, stejně jako tomu bylo letos v únoru.

Berlusconi může přijít o senátorský mandát

Nová politická krize v Itálii nastala poté, co soud v srpnu Berlusconiho za daňové podvody pravomocně potrestal čtyřmi roky vězení. V souvislosti s tím se nyní také rozhoduje, zda bude zbaven senátorského mandátu. O zahájení procedury, která může vyústit až v expremiérovo vyloučení z horní komory parlamentu, má v pátek hlasovat imunitní výbor Senátu.

Podle italských médií vzpoura více než třetiny Berlusconiho straníků představuje pro tohoto politika stíhaného justicí v několika velkých kauzách vážnou porážku. Předznamenává zřejmě i konec jeho politické kariéry. Politickou činnost bude Berlusconi pravděpodobně na několik let muset tak jako tak přerušit právě kvůli daňovým deliktům.