Dělníci přečerpávající kontaminovanou vodu ve fukušimské elektrárně špatně vypočítali kapacitu nádrže, která stála na nerovném terénu a byla proto nakloněná na stranu. Podle firmy Tepco, jež havarovanou elektrárnu spravuje, přeteklo z přeplněné nádrže 430 litrů vody.

Do Tichého oceánu se tak zřejmě dostala voda, která obsahuje mnohonásobně vyšší objemy radioaktivních izotopů, včetně nebezpečného stroncia 90.

"Stalo se to částečně proto, že jsme museli naplnit nádrže až po okraj, abychom se zvládli vypořádat s velkým množstvím dešťové vody po nedávném tajfunu," vysvětlil Masayuki Ono ze společnosti Tepco pro britskou stanici BBC.

Středeční únik přitom není ojedinělý. Kontaminovaná voda z fukušimské elektrárny uniká do oceánu v poslední době velmi často, v srpnu oznámilo vedení elektrárny, že uniklo 300 tun vysoce radioaktivní tekutiny.

Poslední únik zamořené vody byl hlášen tento týden v úterý, kdy se do okolí elektrárny dostaly čtyři tuny kontaminované dešťové vody, která v komplexu zůstala po nedávných silných lijácích.

Společnost Tepco se snaží schraňovat v narychlo vybudovaných zásobnících kontaminovanou vodu, kterou použila ke zchlazení reaktorů poškozených ničivým zemětřesením a vlnou tsunami v březnu 2011.

Fukušimský problém řeší i japonská vláda, která v září slíbila, že investuje stovky milionů dolarů do stavby zmrzlé zdi okolo elektrárny, aby se zamezilo dalším únikům.

Japonsko po havárii v elektrárně Fukušima uzavřelo všech 50 svých jaderných reaktorů. Loni úřady obnovily provoz ve dvou jednotkách, nedávno však byly znovu uzavřeny. Japonsko se tak opět ocitlo bez jaderné energie, což se stalo potřetí od roku 1970.