Symbolem Ruska prý není moskevský Kreml a přilehlé Rudé náměstí, ale sibiřské jezero Bajkal, alespoň podle názoru samých Rusů, dotázaných v průzkumu státní agentury VCIOM.

Průzkum byl asi míněn i jako alternativa k hlasování v soutěži "Rusko 10", ze kterého má za tři dny také vzejít pořadí "symbolů země" - a jedním ze silných favoritů na konečné vítězství je i muslimská mešita.

Při vlastním výběru z přírodních a architektonických skvostů nejvíce Rusů, 20 procent, za symbol Ruska označili Bajkal. O tři procenta méně volilo "kreml", avšak bez konkrétního určení - a podobných městských pevností je v Rusku mnoho.

Mezi největší znamenitosti země průzkum zařadil také carský zámek Petěrgof u Petrohradu, Mamajevovu mohylu, kde se během stalingradské bitvy odehrávaly nejzuřivější boje, a tamní monumentální sochu Matka vlast volá, muzeum Kiži na Oněžském jezeru či moskevské pamětihodnosti, jako je Rudé náměstí, katedrála Krista Spasitele či chrám Vasila Blaženého.

I při výběru ze symbolů, které vedou v soutěži "Rusko 10", jednoznačně vyhrál Bajkal s přízní tří pětin dotázaných. Naopak jen šest procent Rusů bylo podle VCIOM ochotno jako symbol Ruska akceptovat obří mešitu, kterou čečenský vládce Ramzan Kadyrov nechal vybudovat v Grozném.

V samé soutěži Kadyrovova mešita v srpnovém kole po dva týdny vedla, než ji na poslední chvíli předstihla jiná stavba. Kadyrov se podle médií nesmírně rozlítil, soutěž pohanil jako "otevřený podvod", pohrozil podáním trestních oznámení a požadoval od mobilních operátorů, aby vrátili peníze, které zinkasovali z "esemesek" hlasujících pro mešitu.

V Grozném pak dav Čečenců vrhal vejce po kancelářích operátorů.

Organizátoři soutěže raději připustili, že došlo k technickým chybám, a slíbili, že nezapočtené hlasy přičtou ke konečnému výsledku, který mají ohlásit 6. října.

Související