Třítýdenní expedice do surinamské džungle přinesla přírodovědcům velký úspěch - objevili zřejmě až šest desítek nových druhů zvířat. V civilizací téměř nedotčených řekách našli podle jednoho ze členů výpravy například šest druhů žab a 11 druhů ryb, které patrně dosud nebyly popsány.

Objevy učinili vědci z výzkumné skupiny Conservation International v jihovýchodní části Surinamu poblíž hranice s Brazílií.

Mezi nově objevené druhy se může zapsat například jedovatá žába, jejíž jed používají místní domorodci k lovu, nebo hnědá rosnička zvaná "kakaová žába", řekl agentuře AP člen expedice Trond Larsen.

"Když vezmete v úvahu, jak rychle ubývá a mizí tolik druhů žab po celém světě, je docela vzrušující objevovat nové druhy," prohlásil Larsen.

Kromě žab a ryb obývajících místní řeku Palumeu nalezli vědci také řadu druhů menších organismů, především hmyzu, jehož objevy však nejsou nijak výjimečné.

Kakaová žábaVědce při výzkumné výpravě doprovázely tři desítky domorodců, kteří jim pomáhali s navigací a vyjednáváním s místními kmeny o podmínkách průjezdu expedičních.

Surinam se řadí mezi ty země na jihoamerickém kontinentu, které se dlouhodobě pokoušejí chránit tamní deštný prales. Přírodní rezervace vytvořená v roce 1998 zabírá s 1,6 milionu hektarů zhruba desetinu rozlohy tohoto státu.

Navzdory snaze úřadů tu však ilegálním způsobem dobývají zlato stovky lidí, řada z nich pochází ze sousední Brazílie. Vědecký tým objevil při aktuální expedici v některých místech ve vodě významný obsah rtuti, která se používá při těžbě zlata.