Vlastenecké city a hrdost na ruské dějiny chce nově ruská vláda rozšiřovat mezi dorůstající generací pomocí počítačových her. Zároveň chce trh s videohrami dostat pod kontrolu.

Podle listu Izvestija ministerstvo kultury už vypsalo soutěž na tvorbu videoher, které budou propagovat slávu ruských zbraní a šířit historickou pravdu v ruském pojetí. Zároveň chce úřad cenzurovat cizí produkci, která se šíří na ruském trhu.

První videohra se zaměřuje na zrod ruského válečného letectva za první světové války. Hra má konkurovat západním produktům, které podle ministerstva kultury často zkreslují dějiny a diskreditují ruské ozbrojené síly. Na projekt osobně dohlíží ministr kultury Vladimir Medinskij.

Izvestija uvedla, že ruským úředníkům vadí i to, že v mnoha západních videohrách jsou bojovníci Rudé armády vyobrazeni jako krvežíznivé bestie, které vraždí plamenomety mírumilovné civilisty. Ministerstvo má proto vytvořit "filtr", přes který se podobné videohry nedostanou. Ruští programátoři se mají s podporou ministerstva postarat o to, aby videohry naučily ruské děti vnímat dějiny v duchu patriotismu a ruských národních hodnot.

Ruští bohatýři jako vzor odvahy

Náměty her se budou inspirovat jak oběma světovými válkami, tak i bájnou ruskou minulostí. Dramaturgie videoher může podle listu stavět na legendárních vzorech cti a odvahy, jakými jsou například ruští bohatýři Dobryňa Nikitič nebo Ilja Muromec. Ministerské plány mají podle Izvestijí velkou podporu mezi poslanci ruské Státní dumy i přímo v Kremlu.

Videohrám se podle odhadů ruských expertů aktivně věnuje na 40 milionů ruských dětí a teenagerů. Na trhu se ročně prodá videoprodukce za miliardu dolarů (20 miliard korun).

Související