Hned na dvou místech Afriky zaútočila v sobotu americká speciální komanda. V libyjské metropoli Tripolisu se jim podařilo zadržet hledaného člena vedení Al-Káidy abú Anase Libího.

V Somálsku se komando při ranním útoku snažilo zajmout nebo zlikvidovat vysokého člena islamistického hnutí Šabáb, avšak bez úspěchu. Obě akce se odehrály v sobotu, místa od sebe dělilo 4800 kilometrů. Libyjská vláda požádala Washington o vysvětlení.

Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli operaci komentoval jako první z vysokých členů administrativy. Řekl, že teroristé "mohou prchat, ale neschovají se".

"Doufám, že je jasné, že USA nikdy neupustí od snahy dopadnout osoby odpovědné za teroristické činy," uvedl.

Libí je na seznamu osob hledaných kvůli spoluúčasti na atentátech proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzanii v roce 1998. Tehdy při nich zemřelo přes 220 lidí. Byla na něj vypsaná i odměna ve výši pěti milionů dolarů.

Devětačtyřicetiletý Libí se narodil v Libyi, ale žil také v Súdánu a Británii. Pro Al-Káidu pracoval jako počítačový odborník a teroristé ho pro jeho fyzickou podobnost používali jako dvojníka bývalého vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina.

Vojáci ho v Tripolisu zajali ve chvíli, kdy parkoval před svým domem po návratu z ranních modliteb. Obklopila ho tři auta, muži, kteří z nich vystoupili, rozbili u Libího vozu okénko, vzali mu zbraň, naložili ho do auta a odjeli s ním. Nyní je Libí v americké vazbě mimo Libyi.

Podle zdrojů listu The Washington Post by měl stanout před soudem v USA. Newyorský soud ho obvinil v 2000 bodech, mezi nimiž je pořizování fotografií amerického velvyslanectví v Nairobi v letech 1993 a 1995. Očekává se, že při výslechu může Libí poskytnout mnoho informací o plánech Al-Káidy. Stanice CNN tvrdí, že libyjská vláda o operaci věděla předem, tamní ministerstvo obrany to ale popřelo.

Zátah na Libího se připravoval podle listu The New York Times několik týdnů a schválil ho prezident Barack Obama, který byl o operaci také průběžně informován. List připomíná, že Obama v minulosti tvrdil, že USA nemají v plánu nasadit v Libyi vojáky. Operace podle listu může zkomplikovat život tamní vládě, kritizované islamistickými kruhy za přílišnou spolupráci se Západem.

Libyjská vláda oznámila, že o zajetí Libího nevěděla a také že požádala o vysvětlení. V uvádí, že má zájem o to, aby její občané byli souzeni na půdě Libye bez ohledu na obvinění. Připomněla rovněž, že s USA uzavřela strategické partnerství, zejména v oblasti bezpečnosti a obrany. Jeden libyjský analytik k tomu sdělil, že jak pro libyjskou, tak pro somálskou vládu jsou obě operace katastrofou, protože jde o zásah do svrchovanosti státu.

Radikálové se ubránili palbou

Operace v somálském pobřežním městečku Barawe byla dramatičtější. Jejím cílem bylo dopadnout jednoho z vůdců tamního radikálního islamistického hnutí Šabáb, jemuž se připisuje zářijový krvavý útok na nairobské nákupní středisko.

Podle zdrojů z Pentagonu se ho nepodařilo zadržet ani zabít. Stanice Al-Džazíra s odvoláním na somálskou tajnou službu oznámila, že hledaným mužem byl velitel z Čečenska. Při operaci měl být zabit jeho strážce, hledaný muž byl údajně zraněn. Podle somálské policie přišlo při akci o život celkem sedm lidí.

Reportér Al-Džazíry později uvedl, že cílem akce mohl být velitel Šabábu Ahmed Godane. Zástupci hnutí tvrdí, že v době operace v domě nebyl nikdo z velitelů. O Godanem se začalo hovořit po zářijovém útoku v Nairobi. Godane po něm pohrozil Keni válkou, jestliže nestáhne své vojáky z mezinárodní mise v Somálsku. Podle norského znalce Šabábu Stiga Jarleho Hansena se Godane narodil v roce 1977 v Somálsku a později studoval v Súdánu a Pákistánu. Odtud se dostal do Afghánistánu, kde možná prošel bojovým výcvikem. Útočníkům z Nairobi blahopřál.

Somálský server SMN citoval mluvčího skupiny šajcha Abdiazize abu Musaba, podle něhož Američané použili vrtulníky a rychlé čluny. "Chtěli zaútočit na dům bojovníka, ale my jsme na ně stříleli a přinutili je k útěku. Uprchli na člunech a zanechali po sobě něco ze svého vybavení," řekl. Přestřelka prý trvala hodinu a na straně Šabábu je údajně jen jeden mrtvý. Místní lidé, které probudila brzy ráno silná palba, se domnívali, že velitelství Šabábu na pláži bylo obsazeno. Po útoku prý hnutí vyjelo s auty opatřenými protiletadlovými raketami.

Americký tisk podotýká, že USA v případech likvidačních akcí používají i v Africe spíš bezpilotní letadla. Jestliže byla v tomto případě nasazena elitní jednotka SEALs, která například zabila bin Ládina, pak měla být zřejmě dotyčná osoba zajata. Jeden z amerických představitelů citovaný listem The Washington Post řekl, že operace byla zastavena z obavy, že prodlužování boje by znamenalo ohrožení civilistů.

Související