Odborníci na chemické zbraně z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) začali v neděli likvidovat zařízení na výrobu těchto bojových látek v Sýrii. Podle rezoluce OSN mají být zbraně zničeny nebo odvezeny ze Sýrie do poloviny příštího roku.

O začátku prací informovala agentura AP s odvoláním na zdroj z OSN.

Devatenáctičlenná skupina expertů je v Sýrii od minulého úterka. Zatím nevyjížděla do terénu a připravovala se podle dokumentace dodané syrskou stranou. Podle zdroje z OPCW se však nyní inspektoři vydali do jednoho z podniků a začali s likvidací zařízení.

AP neupřesnila, kde přesně skupina v neděli pracuje. Agentura pouze oznámila, že do nedělního večera má být navštívené místo mimo provoz a zneškodněny mají být i látky, které tam jsou.

"Dneškem zahajujeme likvidaci. Těžkými vozy budeme ničit hlavice a střely, chemické bomby a také zařízení na míchání látek, mobilní i pevné jednotky používané k plnění hlavic," sdělil agentuře AFP zdroj z OPCW.

"V první fázi měli Syřané přiznat všechna pracoviště, a ta skončila. Přistoupili jsme k další etapě, k ověřování, ničení a deaktivaci," dodal člen týmu citovaný agenturou AFP.

Mluvčí OPCW už v září naznačil, že v první fázi půjde o fyzickou likvidaci výrobního zařízení. Podle něj může jít o zničení techniky s pomocí tanků nebo i výbušnin.

Výrobny a sklady určil syrský seznam

Sýrie souhlasila se zničením svého chemického arzenálu a dodala seznam všech míst, kde bojové chemické látky vyrábí a skladuje.

Skupina OPCW se má zpočátku zaměřit na podniky a zajistit, aby se v nich už další bojové látky nemohly vyrábět. S experty jsou neozbrojení pracovníci OSN a chrání je syrští vojáci. Syrský prezident Bašár Asad ujistil, že Sýrie bude se skupinou spolupracovat a umožní jí dostat se na všechna pracoviště.

Experti OPCW pracují podle přesných pokynů. V Sýrii je to navíc poprvé, kdy se do terénu vydají v době občanské války. Panovaly pochybnosti o tom, zda se dostanou do míst, která už ovládají povstalci.