Srdce mu tlouklo jen 28 krát za minutu, jeho mozek se sníženým přísunem krve přestával pracovat, jeho manželka ho při největších potížích i dvacetkrát až třicetkrát denně resuscitovala masáží hrudníku.

Život Švéda Arne Larssona nakonec před 55 lety zachránil první do těla voperovaný kardiostimulátor na světě. Lékaři mu 8. října 1958 voperovali přístroj o průměru hokejového puku vážící přes dva kilogramy.

Larsson se otrávil ústřicí, když v roce 1955 pracoval jako inženýr na Asuánské přehradě v Egyptě. Díky kardiostimulátoru si prodloužil život o 43 let. Kardiostimulátor mu zavedli v Karolinské nemocnici ve švédské Solně kardiochirurg Ake Senning s inženýrem Runem Elmquistem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.