Lon Snowden, otec bývalého zaměstnance amerických tajných služeb a nynějšího uprchlíka před americkou justicí a azylanta v Rusku Edwarda Snowdena, se setkal se synem.

"Setkání se už odehrálo, bylo velice emotivní," citovala v pátek agentura Interfax nejmenovaný zdroj "obeznámený se situací".

Snowdenův otec přiletěl do Moskvy ve čtvrtek a podle stanice BBC chce v Rusku strávit asi dva týdny.

V četných rozhovorech děkoval zemi za to, že jeho syn je "v bezpečí a na svobodě". Připustil, že netuší, jaké má Edward plány; není si ani jistý, zda se někdy vrátí do Spojených států.

Od ruských úřadů dostal Lon Snowden vízum opravňující k opakovaným návštěvám, se kterými také počítá.

Podle agentury AFP převzal Snowden ve čtvrtek v Moskvě od sdružení bývalých amerických agentů cenu "za integritu ve zpravodajské práci".

Vypadal prý skvěle, uvedla bývalá expertka ministerstva spravedlnosti Jesselyn Radacková.

Přesné místo pobytu Edwarda Snowdena v Rusku není známo kvůli obavám o jeho bezpečnost.

V USA by uprchlíkovi, který získal světovou proslulost vyzrazením podrobností o sledovacích programech utajovaných americkými úřady, hrozily roky za mřížemi.

Roční azyl v Rusku dostal Snowden počátkem srpna po více než měsíčním pobytu v tranzitním prostoru mezinárodního letiště Šeremeťjevo. Tam se dostal po příletu z Hongkongu, kde vyzradil informace o tajném programu USA na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s poskytnutím azylu pro Snowdena s podmínkou, že zanechá "protiamerické činnosti" a nebude publikovat další informace poškozující USA. V médiích se od té doby některé další utajované informace objevily, podle lidí ze Snowdenova okolí je ale Američan předal novinářům ještě před získáním ruského azylu.

Související