Amnestie u příležitosti 20. výročí ruské ústavy, které si země letos připomíná, by se mohla týkat i vězněných členek punkové skupiny Pussy Riot. Na svobodu by se ale mohli dostat i příznivci opozice zadržení během demonstrací na moskevském Blatném náměstí loni v květnu. Agentuře RIA Novosti to řekl Kirill Kabanov, který je členem prezidentské rady pro lidská práva, poradního orgánu prezidenta Vladimira Putina.

Rada pro lidská práva podle Kabanova již odsouhlasila seznam jmen odsouzených, kteří by se mohli díky amnestii dostat na svobodu. Seznam bude ruskému prezidentovi předán 15. října, a poté bude na něm, aby ho schválil. Kabanov sdělil, že amnestie se bude týkat nenásilných trestných činů.

Dvě členky Pussy Riot Naděždu Tolokonnikovou a Mariju Aljochinovou soud poslal za mříže za výtržnictví kvůli improvizovanému vystoupení v moskevském chrámu Krista Spasitele loni v únoru, kdy předvedly punkovou modlitbu s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina". Dvouletý trest by měl oběma ženám skončil příští rok v březnu.

Tolokonniková podmínky ve vězeňském táboře ostře kritizovala a v září zahájila hladovku, aby upozornila na údajné výhružky smrtí ze strany správy tábora a spoluvězeňkyň. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu následně skončila v nemocnici. V květnu držela hladovku i Aljochinová, protože se nemohla účastnit svého soudu.

Pokud jde o protest proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem na Blatném náměstí z loňského května, policisté tehdy den před Putinovou inaugurací zadrželi 650 lidí, z nichž 27 stanulo před soudem.

Související