Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) už prověřili čtvrtinu z 20 míst spojených se syrským vojenským chemickým programem. Pro stanici BBC to uvedl šéf organizace Ahmet Üzümcü.

Jeho skupina prý má obavy z toho, zda se jí podaří dostat se k provozům, které jsou na území ovládaném opozicí. Sýrie se v pondělí oficiálně připojí k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC).

Üzümcü poskytl rozhovor poprvé od minulého týdne, kdy jeho organizace získala Nobelovu ceny za mír. Řekl v něm, že vláda syrského prezidenta Bašára Asada s inspektory prozatím spolupracuje.

OPCW má vyřadit z provozu továrny na výrobu chemických zbraní do 1. listopadu a do poloviny příštího roku pak mají být tyto zbraně zlikvidovány. Üzümcü zatím neví, jak se experti dostanou do těch výroben, které jsou na území ovládaném opozicí.

Vyzval znovu obě strany, aby misi OPCW nekladly překážky. Jedna z továren na území ovládaném opozicí je prý už bez personálu, ale zatím není jasné, zda se tam experti dostanou.

Poprvé ve válečné zóně

K Nobelově ceně Üzümcü řekl, že je velkou morální pobídkou pro pracovníky OPCW. "Pracují ve velmi těžkých podmínkách v terénu. Tu cenu chápou jako ocenění své práce za minulých 16 let, ale také za tu, která je čeká v Sýrii. Je to ohromná vzpruha," řekl Üzümcü.

OPCW vznikla v roce 1997 jako organizace, která má zajistit plnění úmluvy o zákazu chemických zbraní. Odborníci ale zatím nikdy nemuseli pracovat ve válečných zónách, jako je tomu nyní v Sýrii.

Syrské chemické zbraně se likvidují na návrh Ruska, které s touto nabídkou přišlo po srpnovém chemickém útoku u Damašku. Útok si vyžádal zřejmě stovky mrtvých, obviňují se z něj opozice a vláda navzájem. Sýrie souhlasila, že se připojí k CWC a umožní zlikvidovat svůj chemický arzenál.

Asad 12. září podepsal dekret o připojení k OPCW, do OSN dorazily všechny dokumenty nutné k tomu, aby Sýrie mohla přistoupit k úmluvě o zákazu chemických zbraní, 14. září. Podle zavedené praxe pak úmluva začne pro danou zemi platit za měsíc, pro Sýrii tedy v pondělí.

Související