K Japonsku se blíží tajfun Wipha, který má být nejsilnější bouří za poslední desetiletí, jež zasáhne oblast metropole Tokia.

Kvůli živlu byly již zrušeny některé lety a vlakové spoje, informovala agentura Reuters.

Meteorologové očekávají, že tajfun Wipha dorazí na pevninu ve středu v době ranní dopravní špičky a přinese mohutný vichr a srážky do metropolitní oblasti, kterou obývá na 30 milionů lidí.

V úterý v 10:00 SELČ se střed tajfunu nacházel 860 kilometrů jihozápadně od Tokia a pohyboval se severovýchodním směrem rychlostí 35 kilometrů za hodinu, uvedl japonský meteorologický úřad na svých webových stránkách.

Bouře postupující přes Pacifik v posledních hodinách trochu zeslábla a nyní ji doprovází vítr o rychlosti 140 kilometrů v hodině, v nárazech až 194 kilometrů v hodině.

Meteorologové vydali pro Tokio varování před silnými lijáky, záplavami a vichřicí a vyzvali obyvatele, aby byli připraveni na případnou rychlou evakuaci a aby se s výjimkou nutných případů nevydávali na cesty.

Mluvčí meteorologického úřadu prohlásil, že se jedná o "bouři desetiletí", která má být ve východním Japonsku nejsilnější od října 2004. Tehdejší cyklon vyvolal povodně a sesuvy půdy, při nichž zahynulo téměř 100 lidí a tisíce dalších musely být evakuovány. Škody tenkrát vyšplhaly na miliardy dolarů.

Stovky zrušených letů

Čtyři japonské rafinérské společnosti oznámily, že pozastavily ve východním Japonsku lodní přepravu zásilek. Japonská letecká společnost Japan Airlines sdělila, že zrušila 183 domácích letů plánovaných na úterý a středu, většinou z tokijského letiště Haneda.

Aerolinie ANA odvolaly 210 domácích letů a také tři mezinárodní. Tyto změny se údajně dotknou 60 850 pasažérů.

Japonská železniční společnost East Japan Railway uvedla, že kvůli tajfunu nevypraví 31 spojů vysokorychlostních vlaků, které měly mířit severně a západně od Tokia. Firma Nissan Motor ruší středeční dopolední směnu ve dvou svých továrnách jižně od Tokia, napsala agentura Reuters.

Související