Novinář Glenn Greenwald, jehož prostřednictvím se svět dověděl o praktikách amerických tajných služeb, odchází z britského listu The Guardian. Přechází k zatím utajovanému internetovému projektu, od něhož prý dostal "novinářskou nabídku snů".

S sebou si vezme i dokumenty, které mu poskytl bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.

Greenwald uvedl, že o novém projektu zatím nemůže zveřejnit konkrétní podrobnosti. Serveru Buzzfeed ale řekl, že jde o dobře finančně zajištěný a zcela nový mediální podnik. Ve své nové roli prý bude kromě psaní "utvářet celé novinářské oddělení". Vyhledávat bude publicisty a redaktory, kteří sdílejí stejné hodnoty.

Sám Greenwald hodlá i nadále žít v brazilském Riu de Janeiro, zatímco nové vydavatelství bude mít hlavní kanceláře v New Yorku, Washingtonu a San Francisku.

Americký server Politico uvedl, že nový podnik bude financovat nejmenovaný mecenáš a působit bude na internetu. Mluvčí miliardáře George Sorose mezitím dementoval, že za projektem stojí jeho šéf.

Snowden, který na veřejnost vynesl tisíce tajných dokumentů týkajících se rozsáhlého sledovacího programu NSA si vybral právě Greenwalda jako novinářského partnera a poskytl mu a americké režisérce Lauře Poitrasové v Hongkongu dlouhý rozhovor.

Ten počátkem června rozpoutal skandál kolem rozsáhlého sledování internetu americkými a britskými tajnými službami. Greenwald a Poitrasová jsou pravděpodobně jedinými lidmi, kteří mají v rukou veškerý materiál, který se Snowden rozhodl vynést.

List Guardian už Greenwaldovi poděkoval za spolupráci a zároveň vyjádřil zklamání z jeho odchodu. Právě články o Snowdenovi výrazně zvýšily mezinárodní prestiž britského listu.

Vedení redakce materiály od Snowdena sdílí s americkým deníkem The New York Times. Chce tak dokumenty uchránit před britskými úřady.

Související