Od roku 2003, kdy spojené státy podnikly invazi do Iráku, zemřelo v souvislosti s tamní válkou už téměř půl milionu lidí.

Uvádí to americká akademická studie, kterou citovala agentura AFP.

Počet obětí je mnohem vyšší než odhadovala britská skupina Iraq Body Count, která uváděla 115 tisíc násilných úmrtí civilistů. Tato skupina své závěry založila na zprávách médií, záznamů nemocnic a márnic a oficiálních zdrojích i informacích nevládních skupin.

Nejnovější odhad sestavili univerzitní badatelé v USA, Kanadě a iráckém Bagdádu ve spolupráci s iráckým ministerstvem zdravotnictví. Ve studii jsou zapracovaná nejen násilná úmrtí, ale také smrt lidí spojená s invazí, povstáním a sociálními nepokoji, jíž bylo možné se vyhnout.

Nedostatek péče a kontaminovaná voda

Příčinou většiny zaznamenaných úmrtí bylo násilí. Zhruba třetina zaznamenaná studií ale byla s válkou v zemi spojena nepřímo. Jde například o případy, kdy měla žena potíže při porodu, ale nemohla opustit dům a vyhledat lékařskou pomoc kvůli bojům, když lidé vypili kontaminovanou vodu, anebo se pacient nedočkal pomoci v nemocnici, protože zaměstnanci byli zavaleni válečnými oběťmi, uvedla hlavní autorka studie Amy Hagopianová z Washingtonské univerzity.

"To všechno jsou nepřímá úmrtí, ale jsou důležitá," řekla Hagopianová agentuře. Cílem studie podle ní bylo poskytnout pravdivější obrázek toho, jaké utrpení přináší válka, a přimět vlády, aby si důkladně rozmyslely, jaké škody mohou způsobit případnou invazí. "Je důležité, aby lidé chápali následky vyvolání války na veřejné zdraví a na to, jak místní obyvatelé žijí. Ta země se navždy změnila," dodala Hagopianová.