Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve čtvrtečním projevu v Doněcku slíbil, že podepíše připravovaný zákon umožňující vězněné vůdkyni opozice Juliji Tymošenkové vycestovat k léčbě do ciziny. Oznámil to ukrajinský zpravodajský web Fokus.

Příslušný zákon zatím Ukrajina nemá, ale parlamentní strany ho už vypracovaly, řekl prezident. Osvobození Tymošenkové si Evropská unie klade jako podmínku podpisu asociační dohody s Kyjevem, který by se měl uskutečnit koncem listopadu na summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu.

Tymošenková si už téměř půldruhého roku léčí v nemocnici v Charkově vyhřezlou meziobratlovou plotýnku a bez opory nemůže chodit. Podle nedávného dobrozdání ošetřujících německých lékařů není plné uzdravení bez operace v Berlíně možné. Dcera vězněné vůdkyně opozice Jevgenija Tymošenková ve čtvrtek v rozhovoru pro agenturu Reuters řekla, že její matka by mohla do Německa vycestovat nejpozději 19. listopadu.

Podle špiček ukrajinské justice ale neexistuje v zákonech země právní nástroj, který by vycestování expremiérky umožňoval. Tymošenková byla před dvěma lety odsouzena za zneužití pravomocí k sedmi letům vězení. Trest považuje za politickou mstu prezidenta Janukovyče.

 

"Zatím jsme neměli zákon, který by to umožňoval. Jakmile parlament tuto otázku vyřeší a na mém stole se takový zákon objeví, bude řada na prezidentovi. Pokud parlament takový zákon schválí, přirozeně ho podepíšu," konstatoval Janukovyč.

Jen svalil odpovědnost na parlament

Doněcké prohlášení Janukovyče vyvolalo v ukrajinských médiích údiv. List Ukrajinska pravda připomněl čtenářům nedávné prohlášení poslanců Janukovyčovy Strany regionů, podle nichž v parlamentu žádný návrh zákona o výjezdu vězňů k léčbě do zahraničí není. Ukrajinská opozice navíc opakovaně tvrdí, že hlava státu k omilostnění Tymošenkové žádný nový zákon nepotřebuje. "Janukovyč svalil odpovědnost za Tymošenkovou na parlament," nadepsal ve středu svou informaci list Ukrajinska pravda.

Janukovyč v Doněcku nevyloučil, že po prezidentském podpisu se bude výjezdem Tymošenkové muset zabývat ukrajinský soud. "Nejspíš musí rozhodnout o podmínkách odjezdu a o nějakých zárukách," uvedl prezident bez dalšího vysvětlení. Expremiérka se například pravděpodobně musí na tři roky vzdát práva kandidovat ve volbách. Měla by rovněž zaplatit škody, které údajně ve funkci premiérky způsobila. Jedná se údajně o částku 200 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).

 

Tymošenková dlouho s odjezdem k léčbě do Německa váhala. Souhlasila, až když se ukázalo, že její setrvání ve vazbě by mohlo zablokovat podpis asociační dohody s EU. Zatím ale veřejně trvala na tom, že se účasti na politickém boji nevzdá. Podle kyjevských médií počítá hlavně s kandidaturou v prezidentských volbách, které se na Ukrajině budou konat v roce 2015.

Související