Čínská metropole Peking oznámila nová opatření, jak bojovat proti rapidně se zhoršujícímu stavu ovzduší ve městě. Budou zahrnovat i zastavení činnosti továren a snížení počtu aut v ulicích na polovinu v kritické dny. Píše o tom v pátek zpravodajský server BBC News.

Nový systém počítá se čtyřmi stupni varování před znečištěním, které budou označeny modrou, žlutou, jantarovou a červenou barvou, uvedla agentura Nová Čína.

V den, kdy bude vydáno jantarové varování, dostanou továrny v oblasti hlavního města nařízeno zastavit výrobu, stejně tak budou přerušeny i práce na staveništích. Zakázáno bude také pořádání ohňostrojů v metropoli a restaurace, které nabízejí grilování pod širým nebem, budou muset dočasně zavřít.

Při vyhlášení červeného, nejkritičtějšího stupně budou uzavřeny školy a školky a bude omezena automobilová doprava. Ve dny s lichým datem budou do ulic vpuštěny pouze vozy s lichými poznávacími značkami, zatímco v sudé dny budou smět vyjet jen vozidla se značkami sudými.

Opatření, které se týká čtyř milionů soukromých aut v metropoli, je ale považováno za kontroverzní. Kritici na internetu již vyjádřili obavy, že zámožní občané, kteří si mohou koupit dvě či více aut, budou moci jezdit v jakýkoli den.

Lidem se nelíbí ani to, že omezení se týkají pouze soukromých automobilů, a nikoli těch, které používají vládní a státní úředníci. Jeden z diskutérů na webu poznamenal, že kdykoli se v Pekingu objeví nějaký problém, "platí za to jako první řadoví občané".

Související