Německá sociální demokracie (SPD) dala na nedělní stranické konferenci zelenou jednáním o vytvoření velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Pro zahájení koaličních jednání se vyslovila naprostá většina z více než dvou stovek delegátů.

SPD ale stanovila jasné podmínky, za nichž je ochotná s Merkelovou vládnout. Při koaličních rozhovorech s křesťanskými demokraty bude požadovat plošnou minimální mzdu, rovnost platů mužů a žen a opatření na podporu růstu v eurozóně.

Interní dokument sociálních demokratů podle agentury Reuters vyjmenovává deset podmínek, od nichž sociální demokraté nemíní při jednání odstoupit.

Mezi deseti požadavky je minimální mzda 8,50 eura za hodinu (219 korun), rovný plat pro muže a ženy, větší investice do infrastruktury a vzdělání, vytvoření společné strategie pro podporu růstu a zaměstnanosti v eurozóně, daň z finančních transakcí, stejné penze pro důchodce v západní i východní části Německa a možnost dvojího občanství.

Dokument se nezmiňuje o zvýšení daně pro nejbohatší, o kterém SPD mluvila v předvolební kampani. Kancléřka Merkelová však takové zvýšení předem vyloučila.

Neúspěšné jednání se Zelenými

Unie CDU/CSU sice 22. září drtivě vyhrála parlamentní volby, ale k většině ve Spolkové sněmu jí schází pět křesel. Musela tak hledat partnera do koalice mezi dosavadními opozičními levicovými stranami.

Pokračování stávající středopravé vlády s FDP znemožnil volební debakl liberálů, kteří v dolní komoře parlamentu vůbec neusednou. Tento týden skončila neúspěchem jednání CDU/CSU se Zelenými.

SPD je od voleb považována za nejpravděpodobnějšího koaličního partnera konzervativní unie, ale sociální demokraté jsou tentokrát poměrně opatrní. Po velké koalici obou stran v letech 2005 až 2009 zaznamenala SPD nejhorší volební výsledek od druhé světové války.

"Tentokrát mohu zaručit, že neuzavřeme koaliční dohodu, podle níž bychom dělali opak toho, co jsme slíbili ve volbách," řekl v sobotu předseda SPD Sigmar Gabriel listu Bild.

Dohoda může být do Vánoc

Podle agentury DPA si ze 230 hlasujících představitelů SPD jednání o velké koalici nepřálo jen 31 lidí. Zasedání stranické konference bylo neveřejné. Koaliční jednání začnou ve středu. Očekává se, že potrvají aspoň měsíc.

Šéf SPD Gabriel na ně ale hledí s optimismem a doufá, že dohoda by mohla vzniknout do Vánoc. "Samozřejmě se může stát, že nastanou tak nepřeklenutelné neshody, že koalice nebude možná," řekl Gabriel. Podle něj ale strana do jednání vstupuje s cílem se nějak domluvit.

Případnou dohodu musí ještě v hlasování schválit členové SPD, kterých je celkem 470 000.

BBC podotýká, že v případě úspěšného utvoření koalice bude zajímavé sledovat, kdo obsadí post ministra financí. Ten v současnosti zastává křesťanský demokrat Wolfgang Schaeuble, který je zastáncem a tvůrcem přísné německé finanční politiky.

Související