Íránské ministerstvo spravedlnosti rozhodlo ušetřit život odsouzeného překupníka, který přežil vlastní popravu oběšením. Původně chtělo popravu zopakovat, postavili se proti tomu však právníci i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International.

"Odsouzený, který přežil vykonání rozsudku smrti, na popraviště znovu nepůjde," řekl ministr spravedlnosti Mostafá Púr Mohammadí.

Naznačil, že obnovená exekuce by poškodila pověst Íránu. "Jestliže přežil, nebylo by šťastné ho věšet znovu," prohlásil.

Sedmatřicetiletý muž známý pod jménem Alírezá M. dostal trest smrti za překupnictví drog. Poprava se konala v polovině října. Muž údajně visel v oprátce 12 minut a pak ho vězeňský lékař prohlásil za mrtvého. Ráno, po převozu do márnice, jeden ze zaměstnanců zjistil, že muž stále dýchá. Nyní je v nemocnici a ještě se neprobral z kómatu.

Írán se řídí islámským právem, které trestá smrtí vraždu, znásilnění, ozbrojenou loupež, prodej drog a nevěru. Spolu s Čínou, Saúdskou Arábií a USA vykonává největší počet rozsudků smrti – letos skončilo v Íránu na popravišti 508 lidí.

Související