Evropské komisi (EK) již nehrozí, že by se v polovině listopadu ocitla v platební neschopnosti, jak v pondělí varoval její předseda José Manuel Barroso. Europoslanci ve čtvrtek totiž pro EK schválili dodatečných 2,7 miliardy eur (69,4 miliardy Kč), které ještě v noci na úterý uvolnily členské státy.

Zmíněná suma je dodatkem letošního rozpočtu EU, který ale i tak bude do konce letošního roku potřebovat ještě další finance. Ty chtějí unijní země odsouhlasit do konce října.

Návrh na opravný rozpočet podpořilo 428 poslanců, 44 jich bylo proti a 76 se hlasování zdrželo.

O finančních potížích EK informoval Barroso předsedu Evropského parlamentu (EP) Martina Schulze v pondělí, a to na úvod čtyřdenního plenárního zasedání poslanců. Schulz pak řekl, že ohroženy by byly rovněž platby unijní povodňové pomoci, kterou bude čerpat mimo jiné i Česká republika.

Členské státy ale obratem na Barrosovu žádost dodatečné peníze uvolnily, což v úterý podpořil i rozpočtový výbor EP a ve čtvrtek také evropští zákonodárci.

 

Ani v Horní Dolní

Poslanci nicméně kritizovali postup, jakým Barroso finanční problémy oznámil, takže se jejich projednávání dostalo na program EP takzvaným nouzovým postupem, a nikoli v rámci běžného schvalovacího procesu. EK totiž podle nich musela vědět již dříve, že jí docházejí peníze.

"Je to pro mě neuvěřitelné, když pan Barroso zjistí, že mu za čtrnáct dnů dojdou peníze. To by se nemohlo stát ani starostovi v Horní Dolní," okomentoval situaci europoslanec za ODS Evžen Tošenovský.

Česká socialistická europoslankyně Zuzana Brzobohatá před hlasováním ČTK sdělila, že schválení dodatku podporuje, neboť by v opačném případě České republice jako čistému příjemci z rozpočtu EU hrozilo, že jí Brusel neproplatí všechny účty. "Ono hrozící zmrazení plateb by mohlo prohloubit deficit českého státního rozpočtu," vysvětlila.

Výpadek nahradí vyšší příspěvky

Nynější problém v podobě chybějící 2,7 miliardy eur je výsledkem nedostatečných příjmů z "vlastních zdrojů", jako jsou například cla vybíraná na vnějších hranicích EU. To znamená, že tyto zdroje nahradí vyšší příspěvky podle hrubého domácího příjmu členských států.

Evropský parlament nyní čeká na uvolnění dalších rozpočtových dodatků pro letošní rok, což mají členské státy učinit do 30. října. Jde o 3,9 miliardy eur, které jsou zbývající částí ze zhruba 11 miliard eur, o které EK požádala již počátkem roku, a o 400 milionů eur určených na likvidaci červnových záplav v Česku, Německu a Rakousku.

Související