Spojené státy varují zahraniční výzvědné služby, že někdejší zaměstnanec americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden získal podrobné informace o jejich tajné spolupráci s USA.

Informoval o tom list The Washington Post.

Snowden, který se skrývá před americkou justicí, vynesl dokumenty o údajné americké výzvědné praxi. Některé z desítek tisíc dokumentů, které získal, se přitom podle zdroje citovaného The Washington Post týkají citlivých sledovacích programů namířených proti americkým rivalům, jako jsou Írán, Rusko a Čína. Další odkazují na operace, do nichž jsou zapojené i země, které veřejně nevystupují jako američtí spojenci.

Samotný proces informování zahraničních představitelů je prý delikátní. V některých případech totiž část spolupracující vlády může o společném projektu s Američany vědět, zatímco druhá, například ministerstvo zahraničí, takové informace mít nemusí. Tyto dokumenty, pokud budou zveřejněny, mohou operace podle citovaného amerického představitele kompromitovat.

Informování výzvědných služeb se odehrává v době, kdy se administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy snaží uklidnit své zahraniční partnery pobouřené zprávami, že NSA údajně sledovala americké spojence včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Související