Tisíce lidí v sobotu demonstrovaly v centru Washingtonu proti údajnému "masovému sledovacímu programu" americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Akci Stop Watching Us (Přestaňte nás sledovat) podpořil neobvykle vysoký počet politických skupin od levice po pravici.

Podle organizátorů byl tento protest proti aktivitám NSA dosud největší. Zúčastnili se ho mimo jiné zástupci Amerického svazu pro občanské svobody (ACLU), Zelení, Libertariáni nebo organizace Barva změny usilující o širší politické zastoupení černošského obyvatelstva.

Organizátoři rozdávali účastníkům akce transparenty s nápisem "Stop Watching ..." s volným místem, kam lidé mohli dopsat své jméno. Další demonstranti zase nesli doma vyrobené plakáty s výzvami "Nenahrávej mě, kámo" nebo "Yes, We Scan" (Ano, prohlížíme), což byl odkaz na volební heslo prezidenta Baracka Obamy "Yes, We Can" (Ano, můžeme).

"Myslí si, že otevřená vláda znamená, že jsou naše data k dispozici," prohlásil David Segal z internetové aktivistické skupiny Demand Progress.

Akce začala na washingtonském nádraží Union Station, odkud průvod došel k vodní nádrži v parku před Kapitolem.

Skandál s americkým špionážním programem, který byl údajně zaměřen i na řadu státních představitelů včetně německé kancléřky Angely Merkelové, spustil někdejší zaměstnanec NSA Edward Snowden. Snowden, který se nyní v Rusku skrývá před americkou justicí, vynesl materiály s podrobnostmi o činnosti amerických tajných služeb.

Související