Ve věku 86 let dnes ve Varšavě zemřel Tadeusz Mazowiecki, první polský demokraticky zvolený premiér po více než 40 letech komunistické totality. Mazowiecki, který byl jedním z předáků odborového hnutí Solidarita, přispěl k přechodu země k demokracii.

Na jaře 1989 zasedl Mazowiecki jako jeden z hlavních vyjednávačů s tehdejším režimem k jednáním u kulatého stolu a podílel se na vzniku dohody, která vedla k polosvobodným volbám a triumfálnímu vítězství Solidarity.

"Pracovali jsme spolu od onoho památného srpna roku osmdesát až do doby, než se stal premiérem. Naše spolupráce byla ideální, což je důvod toho, proč jsme měli takový úspěch. (...) Byl nejlepší premiér až do dnešní doby," řekl o něm Lech Walesa ve vyjádření pro internetovou verzi listu Gazeta Wyborcza.

Mazowiecki do premiérského křesla usedl v srpnu 1989, v němž setrval do listopadu následujícího roku, kdy jako kandidát na úřad hlavy státu, podporovaný Občanským hnutím - demokratickou akcí, utrpěl v prezidentských volbách porážku.

Mazowiecki, absolvent právnické fakulty Varšavské univerzity, byl od studentských let činný v laickém katolickém hnutí. Mimo jiné působil jako šéfredaktor Wroclavského katolického týdeníku, pomáhal zakládat Klub katolické inteligence a vydával katolický měsíčník Wieź.

Současný polský prezident Bronislaw Komorowski připomněl Mazowieckého odvážný charakter, který spolu s jeho moudrostí určily směr polské cesty k demokracii. Rovněž upozornil na to, že se zasadil o narovnání polsko-německých vztahů. To dnes připomněla i německá kancéřka Angela Merkelová.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski označil zesnulého politika za "jednoho z otců polské svobody a nezávislosti". Walesa ho zase považuje za "nejlepšího premiéra do současné doby". Polský premiér Donald Tusk při vzpomínce na Mazowieckého zdůraznil jeho "neutuchající nasazení pro svobodu a nezávislost".

"Zpráva o skonu zasloužilého polského politika, bojovníka za svobodu a velkého Evropana Tadeusze Mazowieckého mě naplnila žalem," uvedl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Podle něj patřil první premiér svobodného Polska ke "klíčovým osobnostem historických změn v Polsku a Evropě". Rovněž předseda Evropské komise José Barroso považuje zesnulého expremiéra za "velkého Evropana a humanistu".

V roce 1961 se stal poslancem Sejmu za katolickou skupinu Znak, blízkou nejvyšším církevním kruhům, kde působil do roku 1971. Od založení nezávislého samosprávného odborového svazu Solidarita v roce 1980 patřil k nejbližším poradcům jeho vůdce Lecha Walesy.