Čínská policie v souvislosti s pondělním incidentem na pekingském náměstí Nebeského klidu pátrá po dvou podezřelých z neklidné oblasti Sin-ťiang na západě země, napsala agentura Reuters, na které na policejní výzvu upozornily čtyři hotely.

Při incidentu v pondělí zahynulo pět lidí a 38 jich utrpělo zranění. Čínské úřady dosud nesdělily, zda šlo o nehodu, nebo o útok. mohlo ale prý jít také o úkladný sebevražedný útok, prozradily na sobě nezávisle zdroje obeznámené s vyšetřováním, z nichž jeden má vazby na vedení vládnoucí komunistické strany.

Předpokládaný atentát byl navíc spáchán jen krátce před klíčovým listopadovým plenárním zasedáním ústředního výboru Komunistické strany Číny, kde by se měly odhlasovat zásadní ekonomické reformy.

Pekingská policie několik hodin po incidentu vydala upozornění, ve kterém se místních hoteliérů ptá na podezřelé hosty. Jmenovala dva podezřelé, o kterých tvrdí, že jsou z čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Trojici ve vozidle policie ještě neidentifikovala. Muži čelí podezření, že v autě zapálili hořlavý materiál. "Nebyla to žádná nehoda. Džíp prorazil bariéry a vřítil se do chodců. Ti tři muži neměli v plánu z místa uprchnout," konstatoval zdroj Reuters.

Na základě jmen podezřelých lze podle Reuters usuzovat, že jde o etnické Ujgury, tedy příslušníky muslimské menšiny z této oblasti na západě Číny. V regionu Sin-ťiang je trvalé napětí mezi muslimskými Ujgury a Chany, kteří jsou většinovým etnikem v Číně a do oblasti se ve velkém stěhují.

Úřady v minulosti připsaly vinu za řadu útoků v Sin-ťiangu ujgurským separatistům a náboženským extremistům, toto násilí ale doposud nezasáhlo čínskou metropoli.

"V pondělí se udál velký případ," stojí podle britského zpravodajského serveru BBC v policejním upozornění, které také obsahuje informace o čtyřech poznávacích značkách ze Sin-ťiangu.

Na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 demonstrovaly desetitisíce lidí za demokratické reformy. Demonstrace tehdy skončily zákrokem armády. Náměstí by v současnosti mělo patřit k nejlépe střeženým v zemi. Někteří uživatelé čínských sociálních sítí ale poukázali na to, že pondělní incident toto tvrzení zpochybnil.

Podle zprávy agentury AFP čínské úřady diskuse o incidentu na sociálních sítích přísně cenzurují.

Sportovní automobil bílé barvy, možná typu SUV, v pondělí pár minut po poledni vyjel na severním konci náměstí ze silnice, přelétl přes bariéry, strhl s sebou několik chodců a dopadl jen kousek od hlavní brány Zakázaného města. Po nárazu začal ihned hořet.

Hořící vůz u brány Zákázaného města