Syrská armáda evakuovala tisíce civilistů z vyhladovělého damašského předměstí Muadamíja. Vláda tvrdí, že ti, kdo tam zůstali, bude považovat za nepřátele.

Reportér stanice BBC ale uvedl, že v Muadamíji, již ovládala opozice, je stále mnoho civilistů a že se bojí využít evakuačních tras z obav před zatčením.

Evakuaci civilistů prý umožnilo vyjednávání armády s povstalci. Pro evakuované jsou k dispozici přístřešky, které budou v provozu měsíc. Počítá se s tím, že mnozí pak vyhledají své příbuzné mimo Damašek.

Z Muadamíji v úterý vycházely davy lidí, mnozí o berlích, některé museli nést na nosítkách. Mnozí plakali a tvrdili, že v minulých devíti měsících neviděli chléb. "Jedli jsme listy a trávu," řekla jedna žena.

U výjezdu z Muadamíji na civilisty čekaly autobusy. Muže však vojáci oddělili. Čeká je údajně výslech, při němž budou muset říci, zda byli zapojeni do bojů opozice.

Na evakuaci dohlížela ministryně sociálních věcí Kinda Šamatová, podle níž nyní v Muadamíji zůstali pouze "teroristé". Tak vláda označuje ozbrojené členy opozice. "Jsou tam ozbrojené skupiny, a to jsou teroristé. Odvezli jsem civilisty do bezpečí. Za ty, kteří tam jsou, neneseme odpovědnost," řekla Šamatová.

Dle BBC je však v Maudamíji stále několik tisíc civilistů, kteří se bojí vyjít ven. Mnoho mužů, kteří se nechali evakuovat, prý skončilo ve vězení.

Kromě Muadamíji opozice ovládá u Damašku také další dvě oblasti Jarmúk a východní Ghútu.

Armáda nepřítelem obsazená předměstí obléhá a chce je vyhladovět. Postupuje tak i ve východní Ghútě a Jarmúku. Situace je tam prý už tak špatná, že islámští duchovní povolili lidem jíst kočky, psy a osly, jejichž maso se obecně nedoporučuje konzumovat.

Související