Německo jako první země v Evropě zavádí tzv. "třetí pohlaví". V pátek tam začala platit novela zákona, která umožňuje uvádět v oficiálních dokumentech vedle mužského nebo ženského pohlaví také pohlaví "neurčité".

Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, mají tedy buď neobvyklou kombinaci pohlavních chromozomů, nebo mužské i ženské pohlavní orgány.

Odhaduje se, že "hermafroditů" s mužskými i ženskými pohlavními orgány žije v osmdesátimilionovém Německu 16 tisíc až 800 tisíc.

Zavedení "neurčitého pohlaví" do zákona doporučil německý ústavní soud. Právo určit si vlastní pohlaví podle něj patří k základním lidským právům.

Rodiče v Německu se tak už nebudou muset rychle rozhodovat, zda jejich děti musí podstoupit plastickou operaci genitálií nutnou k tomu, aby je úřady mohly jednoznačně "zaškatulkovat".

Uvádět v úředních dokumentech "pohlaví neurčité" budou totiž lidé moci tak dlouho, dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže, nebo za ženu. Kdo bude chtít, může u třetího pohlaví zůstat třeba i celý život.

Nová úprava se ovšem netýká transsexuálů, tedy lidí, kteří se cítí být příslušníkem určitého pohlaví, ačkoli anatomicky patří k opačnému pohlaví.

Související