Američana Edwarda Snowdena, který prozradil odposlouchávací program amerických tajných služeb, mohou bez problémů vyslechnout němečtí činitelé v Rusku. Podle listu Kommersant to sdělil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

"(Snowden) je na ruském území, má dočasný azyl, a je proto svobodný a může se setkat, s kým chce," citoval v sobotu deník vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Němečtí zástupci by se Snowdenem rádi hovořili kvůli informacím o americkém odposlouchávání německých představitelů, včetně kancléřky Angely Merkelové.

Peskov připomněl, že bývalý pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) azyl dostal s podmínkou, že nebude publikovat informace poškozující bezpečnostní zájmy USA.

Odhalení, že NSA špehovala i německé činitele, pocházejí z dokumentů, které Snowden předal novinářům ještě před svým příletem do Ruska koncem června.

Snowden už dříve vzkázal, že by byl ochoten přijet do Německa a vypovídat o sledování politiků a občanů americkými tajnými službami.

Berlín by ale v takovém případě musel zajistit, že Snowden bude moci v Německu zůstat a že bude v zemi v bezpečí. V pátek to na tiskové konferenci řekl německý poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele, který se sešel se Snowdenem ve čtvrtek v Moskvě.

Američanův právník Anatolij Kučerena znovu zdůraznil, že jeho klient nemůže odjet do Německa, aniž by tím ztratil status uprchlíka. Pokud by mu tam ale poskytli útočiště, bylo by to prý něco jiného.

Kommersant rovněž citoval nejmenovaného amerického diplomata, který ostře kritizoval Kreml. Snowden totiž podle něj "Putinovo ultimátum" porušil a poškodil zájmy Spojených států.

Související