Gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili, který se tento měsíc chystá rezignovat, označil svého nástupce. Podle agentury Reuters se jím má stát dosavadní ministr vnitra Iraklij Garibašvili.

O novém šéfovi vlády je tak prakticky rozhodnuto. Formálně ho sice musí nominovat parlament a poté schválit prezident, ovšem neměl by v tom být zásadní problém. V zákonodárném sboru má totiž Ivanišviliho strana Gruzínský sen pohodlnou většinu a nedávné prezidentské volby vyhrál kandidát vládní koalice Giorgi Margvelašvili.

I po odchodu z premiérské funkce podle místních komentátorů bude Ivanišvili patřit mezi vlivné osobnosti gruzínské politické scény, protože ministr vnitra je považovaný za Ivanišviliho důvěrníka.

Miliardář Ivanišvili hodlá premiérské křeslo opustit poté, co 17. listopadu složí Margvelašvili prezidentskou přísahu. Ten v říjnu uspěl ve volbách hlavy státu a volby byly v zakavkazské republice považovány za vyvrcholení přechodu od prezidentského k parlamentnímu systému.

V čele země tak vystřídá Michaila Saakašviliho, který měl podstatně silnější mandát. Margvelašvili bude mít tedy spíše reprezentativní funkci.

Ivanišvili podle Reuters prohlásil, že s odchodem jeho politického rivala Saakašviliho jeho vlastní mise v premiérském úřadu končí. Do vrcholné politiky úspěšný podnikatel vstoupil loni, kdy jeho uskupení porazilo Saakašviliho stranu, která vládla devět let.

Ivanišvili, který v minulosti intenzivně podnikal právě v Rusku, ve své kampani mimo jiné zdůrazňoval, že chce dát do pořádku vztahy s Kremlem.

Také nově zvolený prezident vyjadřuje ochotu zlepšit vztahy s Ruskem, se kterým Gruzie za Saakašviliho přerušila diplomatické styky po prohrané válce v roce 2008 o separatistické regiony Jižní Osetie a Abcházie.

Margvelašvili nicméně zároveň ujišťuje, že Tbilisi si zachová prozápadní orientaci, tedy směr prosazovaný Saakašvilim, jenž během deseti let u moci přeměnil postsovětskou zemi v jednoho z nejbližších spojenců Západu v regionu.

Formálně musí gruzínská vláda rezignovat po nástupu nového prezidenta do úřadu. Týden poté, tedy 24. listopadu, hodlá Ivanišvili svoji premiérskou funkci předat Garibašvilimu.

Související