Zabití šéfa pákistánského Tálibánu Hakimulláha Mahsúda bylo špatně načasované. Podle agentury AFP to v pondělí prohlásil prezident sousedního Afghánistánu Hamíd Karzáí, který doufá, že Mahsúdova smrt neovlivní mírový proces v regionu.

Vůdce pákistánského Tálibánu v pátek zabil útok amerického bezpilotního letounu. Islamističtí povstalci za jeho zabití pohrozili odvetou.

Podle Karzáího se úder dronu uskutečnil "ve špatně zvolenou dobu". "Doufám, nebude mít vliv na mírový proces," uvedl afghánský prezident v prohlášení. Adresoval ho členům delegace amerického Kongresu, která je na návštěvě Afghánistánu.

Hakimulláh Mahsúd vedl pákistánské buňky od roku 2009. Její dva předchozí šéfové zemřeli rovněž při útoku amerických dronů. Na Mahsúdovu hlavu byla vypsána odměna 5 milionů dolarů.

Úder byl údajně proveden po schůzce 25 tálibánských vůdců věnované nabídce pákistánské vlády zahájit jednání. Navíc se tak prý stalo den před tím, kdy vláda chtěla za Mahsúdem vyslat tříčlenný vyjednávací tým.

Při útoku na Mahsúdovo auto bezpilotní letoun vypálil čtyři rakety. Za mrtvého byl prohlašován už v několikrát předtím, jeho zabití ovšem tentokrát potvrdil i jeden z vysokých představitelů pákistánské odnože islámských radikálů.

 

 

Shromáždění tálibánských velitelů a kmenových náčelníků, které následovalo po tajném pohřbu Mahsúda, podle některých agenturních zpráv v sobotu zvolilo novým šéfem pákistánského Talibanu Chána Saída.

Pákistánští islámští radikálové to však v neděli dementovali; definitivní rozhodnutí o Mahsúdově nástupci podle nich ještě nepadlo.

Zásah Američanů kritizovala také vláda v Islámábádu, která prý zváží přehodnocením svých vztahů s USA na vysoké úrovni. Ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán v neděli prohlásil, že "vražda Mahsúda je vraždou celého mírového úsilí". Pákistánská vláda chce podle jeho slov přesto v rozhovorech s islamisty pokračovat.