Bývalá šéfredaktorka britského bulvárního nedělníku News of the World (NoW) Rebekah Brooksová se snažila po propuknutí skandálu kolem odposlechů v červenci 2011 před policií ukrýt důkazy, včetně svých zápisníků a počítačů.

Některé z nich byly náhodou nalezeny u odpadkového koše v podzemní garáži domu, kde Brooksová bydlela. Před londýnským soudcem to v pondělí řekl žalobce Andrew Edis.

Skandál kolem odposlechů naplno propukl právě v červenci 2011, kdy se ukázalo, že novináři z NoW odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Brooksová už tehdy nebyla šéfredaktorkou NoW, ale povýšila a vedla News International (NI) sdružující všechny britské listy mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Vedle Now tak vedla i další bulvár The Sun, seriózní list The Times a nedělník The Sunday Times.

Edis před soudem řekl, že v NoW byla po odhaleních v létě 2011 "mimořádně úzkostná atmosféra, ne-li panika". "Brooksová věděla, že bude asi zatčena a v takovém případě bude policie moci prohledat její byty," řekl Edis.

Podle něj Brooksová nakázala své asistence Cheryl Carterové, aby z archivu NI odstranila sedm krabic s jejími zápisníky a poznámkovými bloky z let 1995 až 2007. Stejně tak se prý společně s manželem Charliem Brooksem a šéfem ochranky v NI Merkem Hannou snažila v rámci tajné operace nazvané Blackhawk před příjezdem policie odstranit kompromitující materiály z domu na venkově v hrabství Oxfordshire i z londýnského bytu.

Brooksová rezignovala z čela NI 15. července 2011 a o dva dny později byla zatčena. Téhož dne prý ochranka z NI odvezla z domu Brooksových v Oxfordshire počítač a další věci do Londýna. Tam Charlie Brooks strčil laptop a další důkazy za popelnici v podzemní garáži v jejich londýnském domě a odtud je odvezla ochranka NI.

Nakonec se prý spiklenci rozhodli důkazy vrátit do garáže, kam je opět dal za popelnici jeden z členů ochranky. Svému nadřízenému pak podle žalobce poslal textovou zprávu: "Pizza doručena, kuře je v hrnci."

Tašku s počítačem a dalšími důkazy pak náhodou druhý den ráno našel uklízeč, který ji dal svému nadřízenému a ten zavolal policii.

Ukryté dokumenty

Ostře sledovaný soud kolem odposlechů v NoW začal před týdnem. Vedle Brooksové je obžalován i další bývalý šéfredaktor NoW a někdejší mluvčí premiéra Davida Camerona Andy Coulson, stejně jako bývalý vedoucí redakce NoW Stuart Kuttner, bývalý vedoucí zpravodajství nedělníku Ian Edmondson, Carterová a Hanna a někdejší královský reportér NoW Clive Goodman.

Brooksová je kromě toho s manželem obžalována z maření výkonu spravedlnosti, když se údajně snažili před policií ukrýt dokumenty a počítače související s případem. Všichni obžalovaní vinu popírají.

Coulson dnes prostřednictvím svého právníka uvedl, že v době, kdy byl šéfredaktorem NoW, se hodně věcí zvrtlo, ale on sám se nikdy na odposlouchávání nijak nepodílel.

Mluvčí pana premiéra

"I když by si (Coulson) mohl přát, aby se v některých věcech býval rozhodl jinak, těchto porušení zákona se nedopustil," uvedl před soudem Coulsonův právník Timothy Langdale při úvodním prohlášení. Podle něj měl Coulson v NoW množství úkolů a nebylo možné očekávat, aby věděl o každém článku v nedělníku.

Coulson vystřídal v čele NoW Brooksovou a vedl vlivný bulvární nedělník v letech 2003 až 2007. Pak nastoupil jako šéf komunikace Konzervativní strany a pak ve stejné funkci přešel po volbách v květnu 2010 za Cameronem na Downing Street. Pod sílícím tlakem skandálu kolem odposlechů musel jako premiérův mluvčí začátkem roku 2011 odejít.

Prokuratura na úvod procesu uvedla, že další tři bývalí čelní novináři z NoW přiznali svou vinu. Podíl na spiknutí s cílem odposlouchávat mobilní telefony přiznali někdejší vedoucí reportérů nedělníku Neville Thurlbeck a bývalí vedoucí zpravodajství James Weatherup a Greg Miskiw.

Murdoch nechal v červenci 2001 NoW po více než 100 letech od jejich vzniku uzavřít.

Související