Bývalý šachový mistr světa, ruský opoziční politik Garri Kasparov, požádal lotyšský parlament o udělení občanství, oznámila to agentura Interfax s odvoláním na lotyšské zákonodárce.

Přímo u Kasparova se informace dosud nepodařilo ověřit.

Dopis s Kasparovovou žádostí podle poslance Ainarse Latkovskise dostaly všechny poslanecké kluby lotyšského parlamentu. O žádosti také napsalo několik poslanců na Twitteru.

Podle Latkovskise žádá Kasparov o udělení lotyšského občanství za "mimořádné zásluhy". Současně si chce ale zachovat i občanství ruské. 

V žádosti Kasparov připomíná, že jeho život je s Lotyšskem spojený už od mládí, kdy v zemi v 70. letech vyhrál několik důležitých šachových turnajů. To také považuje za ony mimořádné zásluhy. Navíc matka jeho syna je lotyšskou občankou.

Latkovskis tyto důvody nepovažuje za dostatečné. Dodal ale, že parlament by se měl zakrátko žádostí zabývat.

Kasparov se podle ruských médií už od června zdržuje v cizině z obavy, aby se nestal další obětí režimu Vladimira Putina. "Pokračuji v boji s kremelskými zločinci na mezinárodní scéně," uvedl podle serveru Newsru.com a dodal, že na trvalou emigraci nepomýšlí.

Podle šachového mistra je také Lotyšsko zemí, kde plně respektují lidská práva, neexistuje zde žádná etnická diskriminace ani žádné totalitní tendence.

"Každý člověk v Lotyšsku má právo svobodně vyjádřit svůj názor a podílet se na politickém procesu, aniž by se musel bát pronásledování," uvedl Kasparov. Jako občan Lotyšska by prostřednictvím své nadace přispíval na vzdělávání v zemi.

"Šachový virtuos" ukončil profesionální kariéru na 64 polích v roce 2005 a vrhl se do politického boje proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Patří k nejostřejším kritikům režimu, výraznějšího úspěchu však dosud nedosáhl.

Kasparov, vlastním jménem Harry Weinstein, se narodil 13. dubna 1963 v Baku. Jeho otec byl německý Žid a matka Arménka. Krátce po otcově smrti v roce 1975 přijal matčino jméno. Šachy začal hrát v pěti letech a ve dvanácti se stal juniorským mistrem SSSR.

V listopadu 1985 porazil Anatolije Karpova a stal se mistrem světa, ve dvaadvaceti letech nejmladším v historii. Se svým hlavním sokem se utkal o titul ještě třikrát a pokaždé postavení světové jedničky uhájil. V listopadu 2000 v Londýně prohrál souboj o mistra světa s Vladimirem Kramnikem.

Související