Švýcarští vědci našli v těle bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata dávky polonia přesahující osmnáctkrát běžnou úroveň. Švýcaři se prý kloní k názoru, že byl Arafat, který zemřel v roce 2004, poloniem otráven.

Totéž na základě stejné zprávy řekla vdova po Arafatovi Suha. Ve zprávě údajně stojí, že v Arafatových žebrech a pánevních kostech bylo nepřiměřené množství polonia.

Zpráva je výsledek analýzy provedené v Lausannském ústavu radiofyziky. Tamní experti měli k dispozici vzorky odebrané z Arafatových ostatků loni v listopadu. Kromě Švýcarů je zkoumali také týmy ruských a francouzských expertů.

Al-Džazíra se s výsledkem expertizy obrátila na britského forenzního odborníka a penzionovaného detektiva Davea Barcleyho. Ten je přesvědčen, že byl Arafat zavražděn.

"Jásir Arafat zemřel na následky otravy poloniem. Našli jsme zbraň, která ho zabila. Nevíme, kdo z ní vystřelil. V Arafatových žebrech bylo polonium v hodnotách 900 milibekerelů. To je 18krát nebo 36 krát více než průměr, podle toho, z jaké literatury vycházíme," řekl Barcley.

Švýcarská zpráva je zaměřena výhradně na to, co Arafata zabilo, neřeší otázku viníka ani to, zda šlo o úmyslné nebo neúmyslné zabití.

"Odhalujeme zde skutečný zločin, politickou vraždu," řekla Suha Arafatová agentuře Reuters.

Vzorky nezávisle zkoumali ve Francii, Rusku a Švýcarsku

Právě Al-Džazíra loni znovu otevřela otázku příčiny Arafatova úmrtí, když tvrdila, že izotopy radioaktivní látky se našly na Arafatových osobních věcech, které dala k analýze Suha Arafatová.

Vzorky odebrané z ostatků se od loňska analyzovaly na několika místech. Šéf ruského biologicko-lékařského ústavu Vladimir Ujba ale v říjnu řekl, že Arafat nemohl být otráven poloniem.

Odborníci z Lausannského ústavu radiofyziky předtím napsali, že "několik vzorků obsahujících zbytky po tělesných tekutinách (moči a krvi) obsahovalo nevysvětlitelně vyšší úroveň radioaktivního polonia 210".

Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu ve věku 75 let. Vdova po něm Suha tehdy nežádala o provedení pitvy, loni však vznesla ve Francii obvinění proti neznámému pachateli z vraždy a vyžádala si také prozkoumání ostatků.

Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Příčina tohoto rozpadu ale udána nebyla. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stojí Izrael a Spojené státy.

Al-Džazíra loni odvysílala dokument založený na rozboru látek obsažených v Arafatových osobních věcech. Ve Francii loni zahájili vyšetřování případné vraždy, což vedlo dále k Arafatově exhumaci z hrobky v Ramalláhu. Ze 60 odebraných vzorků tělesné tkáně bylo po dvaceti rozesláno odborníkům ve Švýcarsku, Francii a Rusku.

Oficiální výsledky z Ruska mají být dle Al-Džazíry zveřejněny v brzké době, Francouzi je dají k dispozici až po ukončení vyšetřování ve Francii.