Podle výroční zprávy Úřadu pro drogy a krimitalitu OSN bylo v roce 2011 v Saúdské Arábii zabaveno 11 tun amfetaminů, což představuje 37 procent objemu všech celosvětově zabavených látek tohoto typu.

V zemi, jejíž obyvatelstvo tvoří méně než procento celosvětové populace, tak zřejmě působí dobrý protinarkotický tým. Druhou možností ovšem je, že obliba drogy mezi Saúdskými Araby stoupá, píše časopis TIME.

Populární je zejména nenápadný lék jménem Captagon, který tvoří látka fenetylin. Od svého uvedení na trh v roce 1961 se čtvrtstoletí používal k léčbě hyperkinetických poruch u dětí, narkolepsie či deprese.

Výhodou léku bylo, že na rozdíl od ostatních amfetaminů nezvyšoval krevní tlak. Světová zdravotnická organizace ho ovšem v roce 1986 uvedla na seznamu ilegálních psychotropních látek a ve většině zemí byl zakázán.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.