Radní největšího kanadského města Toronta vyzývají starostu Roba Forda, aby ze své funkce aspoň dočasně odstoupil poté, co v úterý přiznal, že kouřil crack.

Starostu ve středu před radnicí vítaly asi dvě stovky demonstrantů požadujících jeho odchod. Ford už v úterý řekl, že rezignovat nehodlá a příští rok se hodlá ucházet o znovuzvolení.

Řada radních, včetně jeho politických spojenců, však tvrdila, že v něj ztratila důvěru. Vyzvali jeho zástupce Norma Kellyho, aby "zorganizoval důstojný odchod" Forda z funkce.

Starosta v úterý šokoval Kanadu, když přiznal, že asi před rokem kouřil "kokain ve formě cracku" ve chvíli, kdy byl namol opilý. Odmítl však odstoupit, a dokonce řekl, že míní znovu kandidovat, až mu za rok vyprší mandát.

Spekulace o videu, na němž je Ford zachycen při kouření cracku, se objevily již v květnu. Ford nejprve tvrdil, že žádný videozáznam neexistuje a odmítal odpovědět na otázky, zda crack někdy užíval. Nicméně torontská policie minulý týden potvrdila, že záznam se starostou má.

"Přátelé, už nemám co skrývat," prohlásil Ford podle BBC. "Udělal bych cokoliv, opravdu cokoliv, abych změnil, co se stalo, ale minulost je minulost a my musíme jít dopředu," dodal Ford. Podle svých slov se za své chování stydí. I tak plánuje na funkci starosty Toronta kandidovat znovu.

Není jasné, kdy přesně byl záznam se starostou pořízen. Policie zatím proti Fordovi nevznesla žádná obvinění. Podle jejího mluvčího má ještě jedno podobné video. Obsah druhé nahrávky ovšem policie nebude komentovat.

Toronto ale nemá mechanismus, jak starostu odstranit, pokud není usvědčen a uvězněn z nějakého zločinu. "Otázka je, co můžeme dělat," prohlásila ve středu radní Janet Davisová.

 

Ze své funkce tento týden odešel dlouholetý Fordův politický poradce Brooks Barnett. Je dalším z řady starostových spolupracovníků, kteří od něj od května odešli.

Toronto všem pro legraci

Ford ve středu při příchodu na radnici použil zadní schodiště, aby se vyhnul novinářům. Před radnicí bylo více než 200 demonstrantů skandujících hesla požadující jeho rezignaci.

Ford sice tvrdil, že již nemá co skrývat, ale někteří zastupitelé dávají najevo obavy z dalších odhalení.

"Nadále se obávám, že se objeví další informace..., které vyvolají další kontroverze," řekl radní Denzil Minnan-Wong. Spolu s dalším radním Peterem Milczynem, který je také na radnici členem starostova výkonného výboru, vyzval Forda, aby si vzal dočasné neplacené volno.

"Začínáme být pro legraci," řekla radní Jaye Robinsonová televizi CTV. "Jsme kosmopolitní světové město. Toto je město, kde se dobře žije a nechceme, aby byla tato pověst poškozena," dodala.

Související