Ruský prezident Vladimir Putin předložil parlamentu návrh nového zákona, který by umožnil více využívat státní vlajku a hymnu.

"Jeho cílem je rozvoj vlastenectví u obyvatelstva, které stále jasně nezná základní státní symboly," napsal server newsru.com.

Podle srpnového průzkumu si třetina Rusů plete pořadí barev na státní vlajce a jen polovička dokáže recitovat první verše státní hymny. Zejména starší generace má v paměti zafixovanou sovětskou hymnu se stejnou melodií.

Pořadí barev na ruské trikolóře si spletli dokonce i úředníci, kteří se starali o výzdobu hlavních ulic během zářijového summitu ekonomických velmocí G8 v Petrohradu. "Popletené" barvy měl také transparent na moskevském ústředí protidrogové centrály. Stuhy k medailím, které se měly udělovat maturantům, byly potom v "srbských" barvách, a tak se na poslední chvíli musely předělávat.

Putin proto navrhuje, aby státní vlajka stále vlála na všech školách a vztyčovala se i při každé hromadné školní akci.

Státní hymna by se měla povinně hrát před první hodinou v novém školním roce, stejně jako při slavnostních příležitostech, státních či městských svátcích, při odhalování památníků, při zahajování a ukončování akcí věnovaných státním svátkům nebo před každým fotbalovým zápasem v Rusku.

"Poslech hymny a vztyčování státní vlajky bude navracet naše občany nejen k samotným symbolům, ale i k vlasteneckému cítění," řekl prezident při setkání s vysokoškolskými pedagogy. "Širší uplatňování, každopádně ve školních zařízeních, povede k výchově vlastenectví zejména u mladé generace," dodal podle agentury Interfax.

Lekce vlastenectví ve školách

Michail Fedotov, který stojí v čele prezidentské rady pro lidská práva, usoudil, že předloha zákona jde správným směrem, pokud ovšem praxe nesklouzne v "byrokratický rituál".

"Láska k vlasti závisí na tom, co občané dělají pro svou zemi, na možnosti reálně se podílet na jejím řízení," upozornil Fedotov a dodal, že návrh by se měl ještě rozšířit: "Proč nedovolit našim občanům vyvěšovat vlajku na svých domech, jako to dělají Američané?"

Putinovu předlohu okamžitě podpořili také zástupci vládnoucí strany Jednotné Rusko, která má většinu v obou komorách ruského parlamentu, i představitelé formálně opozičních, fakticky však často prokremelských stran, jako je Spravedlivé Rusko a nacionalisté vedení Vladimirem Žirinovským.

Opozice prý už dávno cosi podobného navrhovala, parlamentní většina se ale zdráhala návrhy přijmout.

Některé regiony se dokonce v předstihu před Putinovým návrhem blýskly vlastní iniciativou. V Čeljabinské oblasti se ve školách počátkem měsíce pořádaly "lekce vlastenectví", věnované i státní symbolům.

Agentura Reuters vidí za Putinovým návrhem další příklon ke konzervativním hodnotám, který má prezidentovi – podobně jako sbližování s pravoslavnou církví, neústupnost vůči USA či pořádání vojenských přehlídek v sovětském stylu – zajistit větší oblibu u jeho voličské základny a pomoci čelit nespokojencům ze střední vrstvy.