Soukromého učitele, díky kterému začne mluvit anglicky jako rodilý mluvčí, hrát na piano jazz, rozumět opeře i Shakespearovi, hledá třicetiletý podnikatel arabského původu. Chce si doplnit vzdělání a přihlásit se na Oxford.

Tomu, kdo ho ke studiu na jedné z nejprestižnějších univerzit připraví, bude platit 176 700 eur (skoro 4 miliony korun) ročně.

O neobvyklé nabídce, která se objevila v inzertní příloze deníku Times, informoval list The Daily Telegraph.

Na vypsané místo se mohou hlásit "vysoce inteligentní, erudovaní, sečtělí, hudebně vzdělaní a sociálně i kulturně všestranní" uchazeči.

Pozice by prý mohla být vhodná pro "bývalého ředitele proslulé britské soukromé školy" nebo kohokoli s podobnou zkušeností, kdo by rád předčasně odešel do "důchodu".

"Učitel na inzerát" musí navíc mluvit anglicky bez cizího přízvuku a to samé naučit i svého klienta.

Vítěz konkurzu má být podnikateli k dispozici 15 hodin denně, od osmi hodin ráno do jedenácti večer. Předpokládá se, že se přestěhuje do Ženevy a svého studenta bude doprovázet na cestách po celém světě.

A když mu zrovna nebude dávat soukromé lekce, bude pro něj plánovat návštěvy muzeí, divadel, památek či restaurací.

Co by chtěl na Oxfordu studovat, arabský podnikatel zatím neví. Přiznává jen, že jako mladý se vzdělání příliš nevěnoval, a nyní, po úspěšné kariéře v byznysu, by proto rád investoval sám do sebe.

Zveřejnění inzerátu vyvolalo diskusi na internetu. Mezi ohlasy se najdou jak nadšené, tak kritické reakce. Zatímco někteří nabídku oceňují jako práci snů, jiní ji považují za vykořisťování. "Ohromující. Někdo hledá prostřednictvím inzerátu tu nejcivilizovanější bytost světa, aby z ní udělal svého otroka," citoval jednoho z diskutujících Daily Telegraph.

Související